Ugrás a fő tartalomra

ÖNISMERET - Én-idő

Akár tél van, akár nyár, akár hétköznap és munka, akár pihenőnap, mindig korán kelek. Szinte lelkiismeretfurdalásom van – magammal szemben -, ha nem így teszek. Akkor alakult ki ez a szokásom, amikor a gyerekeim kicsik voltak. Nem volt segítségünk a gyerekek körül, a nagyik messze laktak, friss házasokként anyagilag nem bírtunk volna bébiszittert igénybe venni. Ahogy az sok családban tipikus, az otthonmaradó szülőre hárul a gyerekekkel foglalkozás szinte egésze, hisz a kenyérkereső fél kettő helyett is dolgozni kényszerül, így energiája alig marad másra.

Mivel én voltam az otthonmaradó, az egész napom, minden napom a srácok igényei körül forgott – annak az 1-2 órának a kivételével, ami reggel, az ébredésem és a gyerekeim felkelése között telt el.

Nekem ez lett az én-időm, és annyira bevált, hogy ma is ehhez igazodik a biológiai órám.

önismeret - én-idő


Persze akkoriban nem hívtam én-időnek, csak örömmel töltött el, hogy van a napjaimban egy csak a sajátomnak kikanyarított rész, amiről úgy éreztem, hogy ez tesz teljessé engem. Mert ugyan imádtam feleség lenni és anya, valakinek a lánya, testvére, barátja, de ebben az időszakban csak Én voltam, és erre nagyon nagy szükségem volt.

Az ide illő fogalommal csak később találkoztam, de minden, amit ezalatt ért a szakirodalom, ráillik az én spontán megtalált privát időmre.

Vagyis mi is az az én-idő?

Amikor nem kell semmilyen szerepet játszanod, csak és kizárólag önmagad lehetsz. Ugyanis erre az időre félreteszel minden feladatot, másoktól feléd irányuló elvárást.

Amikor valamit a saját örömödre teszel, úgy, hogy kizárod, ki, mit gondolna erről.

Amikor a törődést, gondoskodást, ami máskor másoknak jár tőled, csakis magad felé fordítod.

Amikor hagyod, hogy saját lelked mélyére láss, amikor a magad érzéseit, vágyait, igényeit méred fel és helyezed előtérbe.

Ez jár neked, hisz magadért is felelős vagy, nemcsak másokért!

Mielőtt úgy éreznéd, hogy mindez önzőség, gondolj arra, hogy ha te jól érzed magad a bőrödben, abból a szeretteid is, a környezeted is profitál, hisz egy elégedett, boldog Én tud igazán másoknak adni magából!

Talán az a legkönnyebb, hogy az ember elhatározza: szakítok magamra ilyen minőségi időt. De azt megtervezni, és a Mikor? Hol? Hogyan? Mit? praktikus kérdéseket megválaszolni már sokkal nehezebb. Ám egyáltalán nem lehetetlen, mert ha már az elhatározásig eljutottál, máris tettél valamit magadért.

Ha pedig úgy érzed, egyedül nem boldogulsz ezzel, ne habozz segítséget kérni!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...