Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Kommunikáció és szerelem

 

Az emberek gyakran félreértik egymást. Az, hogy ez idegenek között megtörténik, majdnem természetes, hisz az emberi kommunikáció igen bonyolult rendszer – az egymást nem ismerők egymás kommunikációs módjait sem tudhatják maradéktalanul azonosítani.

Életvezetés - kommunikáció és szerelem


Ám félreértések még a szoros és gyengéd kapcsolatokban is előfordulhatnak. Elvileg az egymást szerető emberek közötti kommunikációs elcsúszásnak vagy eltorzulásnak nem szabadna gyakorinak lennie, hisz feltételezhetően a felek jól ismerik egymást. Sajnos azonban a hétköznapi tapasztalat nem ezt mutatja. Elég csak a válások számára vagy a családon belüli erőszak jelenségére gondolnunk, hogy észrevegyük: 

még azok is, akik annyira szeretik egymást, hogy összekötötték az életüket, sokszor sérelmeket dédelgetnek, haragot éreznek egymás iránt; veszekednek, vádaskodnak, bántják egymást.

Mindez általában a nem megfelelő kommunikáció következménye.

Miben gyökerezhet a rossz kommunikáció? Nyilvánvaló válasz, hogy nem tanultunk meg jól kommunikálni (avagy rosszul tanultunk meg kommunikálni) – de vajon ez miért általános jelenség a kultúránkban? Talán az az érvényes válasz, hogy a társadalom szintjén működik rosszul valami, ami kihat az abban a társadalomban élő egyénekre is.

A nyugati kultúrkör az egyéni célok, vágyak teljesülését helyezi a középpontba, így szükségszerűen versengésen alapul. 

Egy versengésen alapuló társadalomban felnövő egyén azt tanulja meg kicsi gyermekkorától, hogy soha ne tárja fel a gyenge pontjait, hisz az sebezhetővé – legyőzhetővé – teszi őt. De azt is megtanulja, hogy ha valaki mégis felfedezi egy gyengeségét és megbántja őt, azt nevesse ki, esetleg támadjon rá dühösen („legjobb védekezés a támadás”), de semmiképpen ne mutassa ki a megbántódását. Erre azután a megtámadott hasonlóan reagál: kinevet vagy dühösen támad – és kész a veszekedés.

Egy házassági példával: Az egyik fél későn ér haza, a másik pedig már az ajtóban rátámad: „Már megint hol voltál?! Minden ürügyet kitalálsz, hogy ne kelljen itthon lenned velem!”  A megtámadott fél durván visszavág: „Minek siettem volna haza, hisz te mást sem tudsz, csak vádaskodni meg ordítozni!”

Ha őszintén kommunikálnának egymással, a következő hangozhatott volna el: „Késtél, bennem meg felerősödött az a félelmem, hogy talán kezdek unalmassá válni a számodra, és rettegek attól, hogy emiatt elhagysz.” Válasz: „Megígértem, hogy segítek neked ma munka után, de fáradt vagyok hozzá, emiatt bűntudatom van.”

Szemrehányások helyett világosan közölhetnék egymással az emberek az érzéseiket és a gondjaikat, így veszekedés helyett utat adhatnának egymás megértésének.

Van azonban egy probléma ezzel is: gyakran magunk sem vagyunk pontosan tisztában valódi érzéseinkkel, szükségleteinkkel. Előbb meg kell tanulnunk magunknak is megfogalmazni ezeket, hisz csak így közölhetjük másokkal világosan. Ha elég érzékenyek tudunk lenni saját érzéseinkre, igényeinkre, akkor oda tudunk figyelni mások érzéseire, igényeire is – vagyis ha a másik feltárja előttünk gyenge pontjait, a gyengeségét kímélettel fogjuk kezelni és tiszteletben tartjuk. Ez pedig kölcsönössé tud válni.

Egy szoros kapcsolatban, amilyen a szerelmi kapcsolat is, a hatékony kommunikáció a kapcsolat fenntartásának kulcsa.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...