Ugrás a fő tartalomra

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

 

Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat. 

(E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!)

Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől.

Ahogy a muszáj vezérelhette jó néhány kollégámat egy másik szomorú lépésre: szakmát tanulnak esti képzésben. Gyakorló (több)diplomás tanárként munka mellett kőművesnek, szobafestőnek, burkolónak, stb. jelentkeznek. Az sem szívderítő, ha valóban pályamódosítás szándékával teszik ezt, de gyanítom, hogy inkább a havi pár tízezer forintot jelentő ösztöndíjakra hajtanak – hisz elég életszerűtlen, hogy egy nevelőtestület 15%-a ezentúl az építőiparban keresné a boldogulását (negyvenen túli pedagógusokról beszélek, akik között hölgyek is vannak).

Mindeközben tele a sajtó a pedagógus béremelésekkel. 

A felszínesen tájékozódó átlagpolgár nem érti, „miért sírnak a pedagógusok”, hisz félévente hallják a médiában, hogy megint emelik a tanári jövedelmeket. Persze ebben nem sok igazság van, legnagyobbrészt trükközés folyik (például az egyszeri, de 3 évre elosztott pótlékemelést minden naptári év kezdetén és minden tanév kezdetén el lehet adni „újabb béremelésként”).

Pedagógus pályaelhagyás


A státusztörvény „ellentételezéseként” felajánlott hatalmas összegű „béremelés” számomra például konkrétan 5%-ot jelent – a hivatalos tájékoztatóm szerint ez is csak „várható”, a státusztörvény szerint pedig csak akkor, ha az „Unió fizet”.

A jövedelem-kérdés kapcsán minden megértésem a kollégáimé, ám egyvalamiben nem tudok toleráns lenni velük: tisztelet a kivételnek, de a pedagógusok nagy része rettenetesen hanyag. Nem a munkájukat ítélem meg ezzel a kijelentéssel, ettől még lehetnek a saját területükön remek szakemberek - a hanyagságot arra a tájékozatlanságra értem, ami a saját helyzetükre vonatkozik.

Sajnos rengeteg példát tudok erre felhozni.

Volt, hogy egy beszélgetésben a „pedagógus érdekképviselet” kifejezést használtam, és - a legalább tíz éve tanító - kollégám rákérdezett, hogy ez mit jelent.

A pedagógus sztrájktól tanártársaim zöme távol maradt, pedig e távolmaradók is folyton panaszkodnak a közoktatás számos nehézségére. „Nem mertek” részt venni. Annak ellenére, hogy a részvétel törvényességét a kormányzat is elismerte és hangoztatta, sőt, az igazgatónk is hangsúlyozta, hogy ezért senkit nem érhet semmilyen hátrány. Annak ellenére, hogy a sztrájk miatt kieső jövedelmet visszafizették a szakmai szervezetek. És annak ellenére, hogy a tanítás sem csorbult, hiszen a végzősök minden óráját, a többiek óráinak felét meg kellett tartani a sztrájk alatt is – és lehetett lyukasórában is sztrájkolni.

Volt néhány kolléga, aki a mostani tanévnyitó értekezleten hallott először arról, hogy született egy „státusztörvény”. A figyelmüket az keltette fel, amikor az igazgató az új bértábláról beszélt – meg is köszönték, hogy elküldi majd nekik a törvény linkjét, mert abból megtudják, mennyit fognak keresni. Mégcsak annyit sem terveztek befektetni a saját jövőjüket meghatározó helyzet megismerésébe, hogy megkeressék a jogszabályt, és netán a többi rendelkezésről is tájékozódjanak.

A legfrissebb pedig: egy kolléga nagyon jólesően biztosított arról, hogy sajnálja, amiért nem maradok az iskolában, majd hozzátette, hogy 

azt viszont nem érti, miért nem viszem végig a végzős osztályomat, miért tanév közben megyek el. 

Amikor elmondtam neki, hogy csak így kaphatok végkielégítést, amire nagy szükségem lesz, akkor rácsodálkozott: ő erről semmit sem tudott.

A példáim gimnáziumi tanárokról szóltak!

Végtelenül szomorú, de a szakmánk válságáról ez a hozzáállás is tehet; és a pályaelhagyásom okai között elég nagy súllyal szerepel, hogy igen nehezen tudok ezzel közösséget vállalni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...