Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Magabiztosság

 ... avagy mit szólnak a szomszédok?

Életvezetés - magabiztosság


Amikor 17 éves koromban közös nyaralást terveztünk a szerelmemmel, a szüleim nem akartak elengedni. Megkérdeztem, miért, és ez volt a válasz: „…mert mit szólnának a szomszédok?!”

Számomra elég egyszerű volt a válasz: nem kell nekik elmondani, semmi közük hozzá. A szüleim azonban attól tartottak, hogy a dolog a szomszédok elől nem marad rejtve, és, hogy elítélő véleményük lesz.

Miért van az, hogy olyan döntési helyzetekben, amikben egyedül a saját véleményünknek kellene számítania, mások befolyásolni tudnak? Egyáltalán miért avatunk be olyanokat egy-egy dologba, akik számára az teljességgel érdektelen? 

Miért tesszük ki magunkat annak, hogy ítélkezhessenek felettünk, ha amúgy a döntésünk nem rájuk vonatkozik?

Talán egészen egyszerű: nem vagyunk elég magabiztosak. Félünk attól, hogy az, amilyenek vagyunk, amit teszünk, másoknak nem tetszhet. Tartunk attól, hogy a nemtetszésüknek következményei lesznek ránk nézve. Ezért inkább kipuhatoljuk, nekik mi imponálna, és ahelyett, hogy a saját érdekeink szerint cselekednénk, hozzájuk igazítjuk a tetteinket. Ez egyféle hamis magabiztossághoz vezet: helyesen döntöttem, mert mindenki más ezt gondolja.

Ám olyan helyzetek is adódnak az életben, amikben létkérdés, hogy tudjunk magunkért kiállni.

Ha a szüleim végül nem engedtek volna el a nyaralásra, akkor a saját gyereküket fosztották volna meg egy fontos élménytől, magukat pedig attól, hogy örömet szereznek a lányuknak. Holott pár egyszerű döntést kellett csak meghozniuk. Egyrészt arról, hogy a szomszédság tolakodó kérdezősködését elhárítják (tudnak „nemet mondani”), másrészt arról, hogy megbíznak a saját gyerekükben (hallgatnak saját tapasztalataikra), harmadrészt arról, hogy vállalják a szülői felelősséget (megbíznak saját magukban). A szüleim meghozták ezeket az egyszerű döntéseket, magabiztosak voltak.

Nagyon fontos mindenki számára a magabiztosság, hisz a fenti példánál sokkal nehezebb helyzetek is adódnak az életben; olyan szituációk, amikben létkérdés, hogy tudjunk magunkért kiállni.

De hogyan tegyen szert magabiztosságra valaki, ha épp ebben a tulajdonságában érzi bizonytalannak magát?

A jó hír az, hogy a magabiztossághoz az önismereten keresztül vezet az út – az önismeret pedig fejleszthető: az érzelmi intelligencia része; és mint ilyen, játékos gyakorlatokon keresztül, könnyed, mégis élménydús folyamat során gyarapítható, tanulható.


Megjegyzések