Ugrás a fő tartalomra

KAMASZ KALAUZ - Kamasz panasz 9-10. rész

 

Kamasz panasz 9.

Egy tinédzsernek a gyermekkor fokozatos elhagyása azt is jelenti, hogy elkezd rálátni a felnőttek „viselt dolgaira”. És egy csomó dolog nagyon nem tetszik neki. Különösen azok nem, amikben a szerettei az érintettek. Önmagában az, hogy rá kell jönnie: ők sem hibátlanok, tetézi a saját magával kapcsolatban hirtelen feltámadt problémáit. Lehet, hogy kifelé nem mutatja, hogy érdeklik őt ezek, még az is lehet, hogy minél inkább szenved egy ilyen dologtól, annál inkább azt láttatja, hogy hidegen hagyják. Csakhogy közben rágja magát.

A szülők hibái kétszeresen rosszul érintik a kamaszt: egyrészt meghasonul, mert úgy érzi, miközben tőle elvárják a tökéletességet (lehet, hogy nem, de ő akkor is így érzi), ők maguk korántsem azok. Másrészt minden szeretete a szüleié, és ez nehezen fér meg azzal, hogy ráébred, vannak dolgaik, amiket nem tud szeretni.

Mindezt át fogja vészelni a serdülő, ha átlagos és/vagy apróbb hibákról van szó. A kamaszkor elmúltával beáll normális szintre a kritikai hajlama, kifejlődik benne a tolerancia, megtanulja, mely harcokat érdemes megvívni és melyeket nem. Ám igazán nehéz helyzetbe akkor kerül a tinédzser, ha a szüleinek nem a hibáira, hanem súlyos vétkeire kell ráébrednie. Hogy szerfüggők; vagy hogy anyagilag tönkretették a családot; vagy hogy elhanyagolják a munkájukat; vagy nem látják el a gyerekeiket; vagy netán családon belüli erőszaktevők, stb. A kamaszok hajlamosak úgy védeni az ilyen szülőket, hogy a vétkeiket vagy azok következményeit magukra veszik. Ők próbálnak meg felnőttek lenni helyettük – pénzt keresni, ellátni a kistestvéreket, eléugrani a pofonoknak, stb.

Közben abban, ami valóban a saját feladatuk és életfeladatuk lenne, egyre rosszabbul teljesítenek – és ráadásként ennek a következményeit is cipelik (hisz szégyenükben eltitkolják a teljesítményromlás okait).

Kamasz kalauz - a kamaszok panaszai


Ha így áll a helyzet egy fiatallal, megnő a felelőssége a körülötte lévő felnőtteknek, főleg a segítő szakembereknek. Odafigyeléssel még a titkolózása ellenére is észrevehető egy kamasz viselkedésén, ha súlyos gondok nyomják a vállát; empátiával a felszíni magatartása mögött meg lehet látni a küszködését. És a kamasszal ellentétben a felnőtteknek vannak eszközeik és módjuk a segítségnyújtásra. De ehhez tényleg kell az odafigyelés és kell az empátia.

Kamasz panasz 10.

Egy kamasz, épp úgy, ahogy bárki más, szívesen elkerülné, hogy „fejmosást” kapjon. Nyilván a legtöbb dolgot, amiért folyton leszidják, ki szeretné küszöbölni az életéből, pláne, ha olyan dologról van szó, amivel tulajdonképpen egyetért. Például sokuk biztosan minden tanulnivalójával elkészülne időre, hisz jó jegyeket szerezni saját érdekük is, és mellesleg jobban szeretnének ezért dicséretet kapni, mint elmarasztalást.

Mi is kellene ehhez? Jó időgazdálkodás, szervezettség, előrelátás, következetesség. Vagyis amikor a felnőttek elvárják a tinédzser korúaktól, hogy naprakészek legyenek az iskolai teendőik kapcsán, akkor a következőknek kellene megfelelniük.

Fejben tartani – vagy egy okos eszközt precízen használni hozzá – a következő nagyjából két hét összes feladatát (hisz kb. ennyi idővel előre derülnek ki például a nagydolgozat időpontok). Ismerni saját tanulási képességüket – olvasási és megértési sebesség, felfogóképesség, stb., illetve minden feladattípus megoldásához szükséges átlagos időszükségletet. Kalkulálni tudni azzal, hogy adódhatnak előre nem látható dolgok – óracsere, megbetegedés, betelt füzet, kifogyott a hűtőből a kaja, stb. Az iskolai kötelezettségek mellé okosan betervezni az egyéb elfoglaltságokat, illetve előre számolni azzal, hogy ezek mennyiben befolyásolhatják a napirendet (például a különangol után nem biztos, hogy a német dogára készülésnek kellene következnie). Gondoskodni minden egyes tanulnivalóhoz a szükséges eszközök meglétéről és azok használhatóságáról (pl. legyen hegy a körzőben). A saját kötelezettségein túl ismerni a háztartás többi tagjának a napirendjét is összehangolás céljából (például a családi laptop használati rendje miatt). Mindeközben vigyázni arra, hogy eleget aludjon, rendszeresen és egészségeset egyen, ne rongálja a szemét vagy az agyát az elektronikus képernyővel, és törődjön a rekreációval is – hiszen ezek betartása elengedhetetlen a (tanulási) hatékonysághoz.

Ezt a szervezőmunkát minden nap lefolytatni - az iskolában töltött 7 óra után valamikor -, és természetesen a betervezett tevékenységeket a napirend szerint elvégezni…

Kell kommentálni?

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

TUDÁSTÁR - Mit érdemes tudni a tehetségről

  Mit lehet/kell tudni a tehetségről? Tehetségről akkor beszélhetünk, ha valaki kivételes képességekkel rendelkezik. A tehetség olyan területeket foglal magában, mint a kreativitásra való képesség, a fejlett intelligencia, az elkötelezettség vagy a motiváció. A tehetség e három összetevő metszetében találkozik, azaz egy tehetséges tanulónak például mind a három tulajdonsággal rendelkeznie kell ahhoz, hogy tehetségnek lehessen azonosítani. A kivételes képesség lehet általános képesség, mint például a fejlett anyanyelvi képesség, vagy valamilyen speciális képesség (pl. színészi tehetség). A kreativitás magában foglalja az eredetiséget, a problémaérzékenységet, a rugalmasságot és a gyors gondolkodást. Az elkötelezettség olyan személyes tulajdonságokat foglal magában, melyek a tehetség kibontakozásához szükséges energiát biztosítják, mint például az érdeklődés, versenyszellem, kitartás vagy érzelmi stabilitás. A jó hír mindezzel kapcsolatban az, hogy ezeket a képességeket és ...

TUDÁSTÁR - DRÁMAJÁTÉKTÁR: Három hang

  Ezt a játékot holt-idő kitöltőnek ajánlom. Az első játékos kigondol egy három hangból álló szót, pl: ’kép’ – ezt nem mondja ki, hanem helyette röviden körülírja: ’a fotó is ez’. Ebből a következő játékos kitalálja a gondolt szót, de nem mondja ki hangosan ő sem, hanem továbbra is fejben megváltoztat benne egy hangot, pl. ’kép’ → ’kap’ és ő is csak körülírást ad, pl. ’karácsonykor mindenki ajándékot…’, stb. Bármeddig játszható, mert rengeteg ilyen szó van a magyarban. Vigyázat: a hosszú magán- és mássalhangzók is külön hangnak számítanak, hisz pl. ’kor’ és ’kór’ vagy ’ara’ és ’arra’ egész mást jelentenek. Buszon, vonaton jó unaloműző, akár ketten is elegendőek hozzá!

MENTÁLHIGIÉNÉ - Az emberi agresszió (1)

  Nagy szívfájdalmam, hogy a közoktatás tananyagában nem szerepelnek az alapvető pszichológiai ismeretek, pedig az emberi viselkedés mozgatórugóinak megismerése nagyon hasznos lenne a diákoknak. A magam lehetőségeit kihasználva mindig is igyekeztem némileg pótolni ezt a hiányt – ennek jegyében fogant ez a bejegyzésem is. 1. rész: Mit csinálnak a bonobók csatározás helyett? Az agresszió olyan szándékos cselekvés, amely másoknak kárt vagy fájdalmat okoz; lehet fizikai és lehet verbális. Akkor is agresszió, ha szándékolt célját nem éri el. Kétféle agresszióról beszélhetünk: az ellenséges agresszió dühös indulatból származik, és az a célja, hogy fájdalmat vagy sérülést okozzon. Az eszközértékű agressziónak a másik ember bántalmazása ugyancsak célja, de ez a bántalmazás csupán eszköze olyan célnak, amely nem azonos a fájdalom okozásával. Pl. azért agresszív a focista a társával, hogy megszerezze a labdát; a cél tehát nem a bántalmazás, csak azon keresztül vezet az út a célhoz. Az ...