Ugrás a fő tartalomra

ÖNISMERET - Kommunikáció és önbecsülés

Kommunikáció és önbecsülés

 

Szinte közhelynek számít, hogy az emberek szeretnék, ha mások szeretnék őket - ahogy az is, hogy az emberek azokat szeretik a legjobban, akik viszontszeretik őket. Ha szeretnek bennünket, akkor szerethetők vagyunk; vagyis olyan tulajdonságokkal rendelkezünk, amiktől mások jobban érzik magukat. 

Ha mások számára szerethetőek vagyunk, akkor van miért szeretnünk önmagunkat is.

Mindezekből az következik, hogy az önbecsülésünk nagyon függ másoktól: akkor magas, ha másoktól pozitív visszajelzéseket kapunk magunkra vonatkozóan, és akkor alacsony, ha a többi ember folyton negatívan reagál ránk.

Óriási jelentősége van annak, hogy az embernek magas vagy alacsony az önbecsülése – eszerint áll helyt a munkájában, eszerint bánik a családtagjaival, ez befolyásolja, hogy tud-e kapcsolatokat szerezni és ápolni; 

végső soron az ember életminősége nagyban múlik azon, szereti-e önmagát, van-e önbecsülése.

Fordítsuk meg a fenti következtetés sorrendjét! Ha valakinek magas az önbecsülése, vagyis egészséges módon szereti önmagát, akkor meg van arról győződve, hogy szerethető tulajdonságai vannak. A szerethető tulajdonságokkal rendelkező ember közelében mások is jól érzik magukat, vagyis ezt az embert mások is szeretni fogják.

E logika szerint tehát a legfontosabb, amit önmagunkért tehetünk, hogy növeljük az önbecsülésünket. Erre számos lehetőségünk nyílik – az önbizalom-növelés, az önismeret elsajátítása, az érzelmi intelligencia fejlesztése.

Mindez azonban önmagában kevés – ahhoz, hogy mások (meg)szeressenek bennünket, meg kell velük ismertetnünk magunkat. Egyetlen mód van erre: 

kommunikálnunk kell a többi emberrel.

Az emberi kommunikáció igen bonyolult információ-átadási mód – ez különbözteti meg a többi élőlénytől, ez emeli ki közülük az embert. De éppen a bonyolultsága miatt gyakran elcsúszik, eltorzul, félrevezető, félreérthető. Tehát ahhoz, hogy kivívjuk mások elismerését és szeretetét, hatékonyan kell velük kommunikálnunk.

A hatékony kommunikációt meg kell tanulni. 

Szerencsés esetben az ember olyan környezetbe születik, amelyben már kisgyermekként elsajátíthatja ennek alapjait – sajnos azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy ez igen ritka. 21. századi valóságunkban számtalan elkeserítő tény tanúsítja a szétszakítottságot az egyes emberek és a társadalom szintjén is - a szakember ezek mögött sajnálkozva látja a kommunikációs torzulásokat. A rengeteg válás, a családon belüli erőszak, a munkahelyi konfliktusok – hogy csak a leghétköznapibb dolgok szintjéről hozzak példákat – hátterében a legtöbbször a félrecsúszott kommunikáció áll.

Nem vagyunk magunkra hagyva, ha el akarjuk sajátítani a hatékony kommunikációt: léteznek tudományosan igazolt, de egyszerűen alkalmazható módszerek, gyakorlatok, amelyeket szakemberek irányításával könnyen megtanulhatunk.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...