Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Énhatékonyság 1-6. rész

Énhatékonyság, önbizalom, önismeret

 

„Örülj, és élj derűs arccal… 

Marcus Aurelius – II. századi római uralkodó, a „jó császár” eszményképe – szavai így folytatódnak:

... - ha a jelen nem tör meg, a jövőtől sem kell tartanod.” 

Self coach/önismereti tanácsadóként kölcsönveszem megszívlelendő sorait saját elmélkedéseimhez - egyik legfontosabb témámról, az énhatékonyságról.

Mi az énhatékonyság? Az idézetet véve kiindulópontnak az énhatékonyság az, amiből a derű származik: annak az öröme, hogy a jelen nem tör meg, mert képesek vagyunk megfelelni minden kihívásának, és ugyanebben bízhatunk a jövőre gondolva is. Tulajdonképpen az énhatékonyság a saját magunkba vetett bizalom és hit – hogy magunk irányítjuk a sorsunkat; az életkörülményeinket mi alakítjuk, nem pedig elszenvedjük.

Az, hogy milyen jellemzői vannak egy gyenge énhatékonyságú embernek, leginkább úgy írható le, ha sorra vesszük azokat a kihívásokat, amikkel általában szembesülünk az életünk folyamán.

Gyenge énhatékonyság és a nehéz feladatok.

A gyenge énhatékonysággal jellemezhető ember mindig tojáshéjon lépdel, mert nem pozitív kihívásként éli meg a nehéz feladatokat, hanem fenyegetésként. Fél bármilyen kis mértékben is kilépni a komfortzónájából, mert eleve a személyes kudarcára készül fel – arra tud csak koncentrálni, miért nem fogja tudni megoldani a feladatot, és mindig arra jut, hogy ő maga nem alkalmas rá. Biztos benne, hogy rengeteg akadály fog elékerülni, csakis ezek lebegnek a szeme előtt, elképzelni sem tudja, hogy kedvező eredményt érhet el.

Taktikája elkerülni minden olyan helyzetet, amiből esetleg ráhárulhat valamilyen nehéz feladat; ha ez nem sikerül, akkor pedig megpróbál elmenekülni a szituáció elől. Ez – amellett, hogy így önként elzárja magát sokféle potenciális örömforrástól - állandó szorongást jelent számára.

A jó hír az, hogy gyenge énhatékonyság nem leküzdhetetlen – erről is szó lesz később.

Az erős énhatékonyság és nehéz feladatok

A saját sorsát irányítani képes ember tettrekész: nem pusztán az elé kerülő nehéz feladatok megoldásában sikeres, hanem keresi is a kihívásokat. Bízik saját képességeiben, és jutalmat jelent számára, ha egy-egy jól elvégzett feladattal megerősítést kap.

Azért keresi a másokat esetleg megijesztő helyzeteket, mert biztos abban, hogy kontrollálni tudja azokat. Mondhatjuk az ilyen emberre, hogy bátor, és tudjuk: a bátraké a szerencse. Mert az erős énhatékonyságúak nagyobb teljesítményre képesek, így jobb életkörülményeket tudnak maguknak teremteni – ez pedig megvédi őket a depressziótól, a negatív stressztől.

Aki nem ilyen szerencsés, annak van egy jó hírem: az énhatékonyság szintje növelhető – erről is lesz szó később.

A gyenge énhatékonyság és a célok

A gyenge énhatékonysággal rendelkező emberekre jellemző, hogy – bár vannak céljaik -, azokat kevésbé vágynak elérni. Emiatt nem elkötelezettek irántuk. Sajnos így beleesnek abba a csapdába, hogy a hozzáállásuk miatt nem is érik el a céljaikat, amivel megint megerősítik saját tehetetlenségüket – kész az ördögi kör.

A célok kitűzésében is bátortalanok, nem mernek „nagyot álmodni”, minimálisra korlátozzák a vágyaikat, csakis komplikáció-mentes dolgokra törekszenek. Persze összehasonlítják magukat a náluk sikeresebbekkel, így még kevésbé tisztelik magukat. Ez rengeteg negatív érzelmet hívhat elő: megkeseredettséget, önutálatot, másokkal szembeni irigységet. A negatív érzelmek pedig melegágyai a lelki diszkomfortnak, vagy akár a depressziónak.

Ha valaki ilyesmikkel küzd, annak a saját lelki és testi egészsége érdekében muszáj lenne változtatnia. A jó hír az, hogy létezik többféle lehetőség egy ilyen változtatás elősegítésére – erről is lesz még szó a későbbiekben.

Az erős énhatékonyság és a célok

Az, hogy valaki maga alakítja a saját életkörülményeit, azt jelenti többek között, hogy olyan célokat tűz ki maga elé, amik kihívást jelentenek számára. Ha nem így tenne, nem változna körülötte semmi fontos, nem fejlődne – ehelyett mindig többre, jobbra, szebbre törekszik. Mivel erős énhatékonyságú, vállalt céljai mellett szenvedélyesen elköteleződik. Ez azt jelenti, hogy mindent megtesz érte; erőfeszítéseket tesz, feszegeti a határait, kilép a komfortzónájából. A jutalma kettős: nemcsak eléri azt, amire vágyott, de a saját magába vetett hite és bizalma is tovább erősödik a sikerével.

Persze nem minden célt lehet elérni, illetve nem minden célkitűzés bizonyul később helyesnek. Ilyenkor az erős énhatékonyságú ember önmaga és a környezete számára is képes elismerni, hogy hiba csúszott a számításába, hogy rosszul mért fel valamilyen körülményt – de önbizalma töretlen marad.

Ha valaki nem tart még itt saját énhatékonysága terén, de szeretne merészebb célokat kitűzni maga elé, annak jó hír, hogy van jó néhány – akár egészen egyszerű - mód a fejlődésre; ezekről később még lesz szó.

Gyenge énhatékonyság és az akadályok

Az életével elégedetlen ember hajlamos rajta kívül álló okokat keresni és találni arra, hogy miért nem sikerülnek a dolgai. Úgy éli meg rosszul alakuló sorsát, mintha ő tehetetlen lenne – így mindig valamilyen őt akadályozó körülmény a hibás azért, ha nem boldogul.

Az a legritkább, ha az emberi törekvések simán, egyenes úton valósulnak meg; fontos célok általában leküzdendő akadályokkal párosulnak. Van, aki minden egyes ilyen akadályt kihívásnak értékel, küzd a legyőzéséért – a másik véglet a gyenge énhatékonyságú ember, aki valamilyen akadályba ütközve meghátrál. A meghátrálás tulajdonképpen az erőfeszítései mértékének csökkentése, végső soron a feladás.

Aki feladni hajlamos a dolgokat, az nem bízik a dolgok végigviteléhez szükséges tulajdonságaiban; vagyis nagy valószínűséggel kicsi az önbizalma. Minden számára legyőzhetetlennek ítélt akadály tovább gyengíti az önbizalmát, míg már a legegyszerűbben átugorható gátak elöl is meg fog futamodni.

A jó hír az, hogy nem kell beletörődnünk abba, ha kicsi az önbizalmunk – erről is lesz szó később.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...