Ugrás a fő tartalomra

MENTÁLHIGIÉNÉ - Az evolúció átver bennünket?

 

evolúciós pszichológia

Van, aki szépnek születik, és van, aki nem. És bármennyire „igazságtalan” is, az előbbiek sokkal több előnyhöz jutnak az életben, mint az utóbbiak. Legalábbis kevesebb erőfeszítést kell tenniük arra, hogy „belső szépségüket” megcsillogtassák – a kedvező első benyomás lépéselőnybe hozza őket. Persze azt szokás mondani, hogy a szépség mindenki számára más, és koronként is változik a szépségideál – amellett, hogy ebben van igazság, mégis létezik az a fajta szépség, ami minden korban és mindenki számára ugyanazt jelenti. 

Ez evolúciós örökség, és számos erre irányuló kutatás igazolta kétségtelenül.

Amit mindenki szépnek tart, az nagyjából ez a néhány külső jegy: kicsi orr, kicsi áll, nagy szemek és a szemek közti nagy távolság, telt alsó ajkak és kidudorodó párnázott arccsontok.

Tökéletes magyarázat nincs arra, hogy miért pont ezek a jegyek jelentik a vonzást, de a legvalószínűbb az, hogy ez csecsemőkorunkban alakul ki. Gondoljunk arra, hogy a mesterséges intelligenciával létrehozott arcokat miért látjuk tökéletesnek: a számítógép egy átlagolt arcot hoz létre számtalan sok egyedi arc összeolvasztásából – a csecsemők ugyanígy hoznak létre egy átlagolt arcképet magukban, hogy képesek legyenek később az ettől eltérő egyedi vonásokat felismerni.

A férfiak és a nők is vonzónak tartják a szimmetrikus arcot. 

Ennek az a magyarázata evolúciós szempontból, hogy az arc egész pontos képet ad a test egészségi állapotáról, és nyilván az utódok szempontjából a legegészségesebb partnert keresik az emberek. Már a magzati korban érik a kialakuló, eredetileg szimmetrikus arcot különböző hatások: mutációk, fertőzések; születés után betegségek, stressz – ezeknek torzító hatása van. Akinek viszont szimmetrikus marad az arca, az jobb génekkel rendelkezik, hisz ki tudta küszöbölni ezeket a negatív hatásokat. A jobb immunrendszerrel rendelkező, szimmetrikus arcú partner keressük, hogy az utódainknak az ő génjeiket adhassuk át.

 Azt is vizsgálták (evolúciós) pszichológusok, hogy a párválasztásban milyen szempontok érvényesülnek, például azt, hogy a férfiaknak milyen nők, a nőknek milyen férfiak külseje tetszik. 

A férfiak preferenciái közül az egyik, hogy minden olyat előnyben részesítenek, amik a fiatalságra (és ezzel a termékenységre) utalnak. Itt nem arra kell gondolni, hogy a ráncok eltántorítják őket, sokkal inkább az arckoponya és az agykoponya egymáshoz viszonyított aránya dönt: minél fiatalabb valaki, annál nagyobb a koponyája az arcához képest (legnagyobb az arány csecsemőkorban), és ahogy öregszünk, úgy csökken ez a hányados. A fiatalság nyilván felkelti mindenkiben az utódgondozás ösztönét: a gyerekeknek szüksége van ránk, ezért nagy szeretettel fordulunk feléjük (még az állatkölykökre nézve is ugyanez működik bennünk).

A fiatalságot jelentő arc-jellegzetességek mellett még fontosak a csak a nőkre jellemző – mert női nemi hormonok hatására kialakuló – vonások. 

Az arccsontozatért az ösztrogén felel: minél több, annál kevésbé csontos az arc, vagyis kialakul a kicsi áll és orr, valamint a telt ajak. Az ösztrogénszint pedig a termékenység mutatója – ez a magyarázat.

A haj hossza sem mindegy: a hosszú hajat jobban preferálják a férfiak mint a rövidet. Ennek is lehet evolúciós gyökere: genetikai adottságok és az anyagcsere befolyásolja ugyanis; valamint a hajtömeg sok fehérjét igényel, aminek a „pazarlása” erre a biológiailag haszontalan dologra azt mutatja, hogy az illető hölgy jó testi – átörökítésre érdemes adottságokkal - rendelkezik.

A legérdekesebb az evolúciós pszichológia megállapításai közül talán az, ami a nők férfi-preferenciájára vonatkozik. 

Ugyanis ez a menstruációs ciklussal függ össze – és változó.

Úgy tűnik, hogy a ciklus termékeny napjaiban (az ovuláció környékén) a „macsós” férfiakat keresik a nők, hogy azok „szupergénjeit” örökítsék át az utódaikra; a nem termékeny időszakban pedig inkább azokat a férfiakat keresik, akik több feminin vonással bírnak – ugyanis a természet logikája szerint ezek teszik őket jobb apává. Ami meghökkentő, hogy kimutatták: a kapcsolatban élő nők gyermekeinek legalább 5%-a nem a párjuktól, hanem idegen apától származik (és ez igaz még a legszigorúbb nő-elnyomó kultúrákban is).

Az, hogy mitől „macsó” vagy apa-típus valaki, szintén összefügg a nemi hormonokkal; ugyanis az arcvonások egy részét a férfiaknál is ezek alakítják ki.

A tesztoszteron uralja – a legfontosabb férfi nemi hormon - jelei jól felismerhetőek a vonásokon: széles áll, az erőteljes arccsont. A tesztoszteron magas szintje teszi a férfiakat bátorrá, szexuálisan túlfűtötté, vezető pozíciókat keresőké. Ezek a tulajdonságok igen energiaigényesek – így csak azok az egyedek „engedhetik meg” maguknak, akik elég egészségesek hozzá.

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Ennek a két osztá

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

  Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat.  (E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!) Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől. Ahogy a muszáj vezérelhette jó néhá

SZUBJEKTÍV - Szó, szó, szó...

  Az alábbi sok-sok szó a tanítványaimtól származik.  Azóta, hogy nem vállaltam a státusztörvényt, és így el kellett hagynom az iskolámat, rengeteg volt tanítványom küldött bíztató szavakat. Ezek mellé érkeztek az utóbbi pár napban még továbbiak – a ballagási mizéria miatt sokan ragadtak tollat, hogy biztosítsanak az együttérzésükről. Hatalmas energiát ad ez nekem! Ezért úgy gondoltam, megörökítem mindegyiket… jó lesz elővenni, amikor majd kicsit nehezebb lesz a boldogulás (vagy a szívem), meg csak úgy, nosztalgiából is. Tetszik tudni hogy nem vagyok a szavak embere, de azért annyit elmondhatok, hogy a legértékesebb embert veszti el az iskola!! Nagyon sajnálom és nagyon-nagyon sok szerencsét es szeretetet kivánok Tanárnőnek a továbbiakban! Emlékszem, mikor maga mondta nekem, hogy fel a fejjel …, nem lesz baj , mindent megoldunk! Ezt kívánom most én is Tanárnőnek, hogy minden oldódjon meg, és hogy a legjobb úton haladjon tovább az élete! ... Tudom, Tanárnő sokszor említette, hogy a szen