Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Ismerek ilyen embert 1-2. rész

 

Tipikus emberi viselkedés

Tipikus! Ismerek ilyen embert…  (1) Aki szeret szenvedni.

Ismerek ilyen embert, és mivel szeretem, fáj látnom, hogy folyton kínozza magát. Majdnem teljesen függetlenül attól, hogy valóban történnek-e vele szenvedésre okot adó dolgok, csakis annyit lát meg az életből és az életéből, ami miatt sajnálhatja magát. Még csak nem is az a lényeges számára, hogy mások sajnálják – az ilyen típus nem mindig várja el ezt -, a lételeme a ború. 

Már ébredéskor keserű, hisz semmi jót nem remél az aznaptól –

 rettenetes lesz, mint minden nap azt megelőzően -; ha jó hírt hall, annak nem örül, mert nem hiszi el vagy biztos benne, hogy úgyis rosszba fordul. Tanulmányaiban, munkájában nem talál örömet, a kínjait növelő rabságnak látja. Kapcsolatait csakis panaszkodásra használja; azt szereti, aki vele együtt kesereg – azzal nem szeret beszélni, aki a panaszaira megoldásokkal áll elő, hisz az megpróbálja megfosztani őt hőn dédelgetett pesszimizmusától.

Közhelyes, de tényleg minden felnőtt ember átesett már fájó dolgokon, és mindenkinek a saját tragédiái a legnagyobb tragédiák – 

nem lehet összehasonlítani a traumáink nagyságát 

(még ha az embereknek késztetése is van erre). Az a nem mindegy, hogy hogyan küzdünk meg ezekkel, hogyan éljük tovább az életünket.

A szenvedni szerető barátot az ember legszívesebben megrázná, hogy „Hagyd már, hogy segítsek, segítsünk, vagy legalább segíts magadon!”; és volna millió egy tanácsunk, tippünk, ötletünk, mivel tudnánk megszabadítani őt az állandó kesergéstől. Mert tudni véljük, hogy az, ahogyan ő él, úgy nem lehet élni, az önpusztítás, az minden élvezhető dologból kimaradás, az mindenkit magától elmarás.

De van egy rossz (vagy jó?) hírem: mások viselkedését nem tudod megváltoztatni, csak a te hozzáállásodat. 

Ha szenvedni szerető ember van a környezetedben, és te ettől rosszul érzed magad, az nem segít, ha a megváltoztatására teszel erőfeszítéseket. Nem fog sikerülni. De két dolgot tehetsz: egyrészt a saját vele kapcsolatos viselkedésedet állítsd át úgy, hogy az neked komfortos legyen; másrészt minél jobban igyekezz megérteni az emberi viselkedést – hogy az előzőt sikeresen megtehesd.

Tipikus! Ismerek ilyen embert…  (2) Aki magát megtagadva is optimista.

Ismerek ilyen embert, és mivel kedvelem, szeretném felhívni a figyelmet a típusára. Mert annak ellenére, hogy az optimisták közé tartozik, neki is szüksége van (lenne) odafigyelésre. Ám az olyanoktól, mint ő, a környezetük kapni szeret – és gyakran elfeledkeznek róla a körülötte élők, hogy neki is szüksége lenne néha arra, hogy valaki levegye róla a fáradhatatlansága súlyát. Hiszen fáradhatatlan: mindig talpraesik, mindenre van ötlete, tud továbblépni; ott áll mindenki mellett, aki kéri (és kérés nélkül is, mert kiváló radarja van észrevenni mások szükségleteit). 

Derűt sugároz, megold; a dolgok jó oldalát keresi és a rosszat megpróbálja kompenzálni - 

azt a látszatot kelti, mintha vele mindig minden rendben lenne. Pedig őt is érik veszteségek, neki is meg kell küzdenie nehézségekkel, meg kell találnia magában az erőt a túljutásokhoz.

Ő az a típusú ember, aki szinte magában sem tudatosítja, amikor támogatásra volna szüksége; optimista természetével saját magát is meggyőzi arról, hogy ’majdcsak túllendül a problémáin, nem kell azokkal másokat terhelnie. Ez azonban csapdahelyzet: a legfőbb ára a derűlátásának, hogy a környezete nem hiszi el neki, hogy ő lehet rossz passzban – így amikor nagy ritkán (igen finoman) jelzi mások felé, hogy most őt emelje meg valaki, az észrevétlen marad.

Mivel alaptétel, hogy 

mások viselkedését nem tudod megváltoztatni, csak a te hozzáállásodat, 

ezért, ha fontos neked, akkor ne akard rávenni az igényei jobb kommunikálására – nem fog sikerülni. Úgy tudsz a barátja lenni, ha empátiával fordulsz felé; és anélkül, hogy kérné vagy akár finoman jelezné, megemeled őt, amikor erre van szüksége. És minél jobban igyekezz megérteni az emberi viselkedést – hogy ezt sikeresen megtehesd.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Ennek a két osztá

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

  Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat.  (E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!) Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől. Ahogy a muszáj vezérelhette jó néhá

SZUBJEKTÍV - Szó, szó, szó...

  Az alábbi sok-sok szó a tanítványaimtól származik.  Azóta, hogy nem vállaltam a státusztörvényt, és így el kellett hagynom az iskolámat, rengeteg volt tanítványom küldött bíztató szavakat. Ezek mellé érkeztek az utóbbi pár napban még továbbiak – a ballagási mizéria miatt sokan ragadtak tollat, hogy biztosítsanak az együttérzésükről. Hatalmas energiát ad ez nekem! Ezért úgy gondoltam, megörökítem mindegyiket… jó lesz elővenni, amikor majd kicsit nehezebb lesz a boldogulás (vagy a szívem), meg csak úgy, nosztalgiából is. Tetszik tudni hogy nem vagyok a szavak embere, de azért annyit elmondhatok, hogy a legértékesebb embert veszti el az iskola!! Nagyon sajnálom és nagyon-nagyon sok szerencsét es szeretetet kivánok Tanárnőnek a továbbiakban! Emlékszem, mikor maga mondta nekem, hogy fel a fejjel …, nem lesz baj , mindent megoldunk! Ezt kívánom most én is Tanárnőnek, hogy minden oldódjon meg, és hogy a legjobb úton haladjon tovább az élete! ... Tudom, Tanárnő sokszor említette, hogy a szen