Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Advent (1-4. rész)

 

adventi készülődés

Adventi nyitogatós (1)

Közeledik a karácsony. Készülnek a karácsonyi műsorok. Eszembe jut egy saját műsorom, amiért majdnem fegyelmit kaptam. A történet egyszerre édes és bús – íme.

Míg a közoktatásban dolgoztam, négyévente rendeztem műsort a téli ünnepre – a gimnáziumunkban a végzős drámatagozatosok és osztályfőnökük feladata volt ez; amikor felállítottuk ezt a rendszert, arra gondoltunk, hogy a szeretett iskolától való búcsúzás évében a szeretet ünnepét szebbé tenni talán nem is feladat számukra, inkább öröm.

Mindig igyekeztem különleges produkcióval előállni, elkerülni a sablonokat, a megszokott, egy kaptafára készülő műsorokat – hogy méltóak legyenek az ünnephez; ezt nagyban megkönnyítette, hogy aktuális végzőseim szívvel-lélekkel támogatták a törekvésemet. Így volt ez a covid előtti karácsonyon is. Az osztályommal sokat beszélgettünk a karácsony lényegéről, és egyetértettünk abban, hogy a szeretet ünnepén meg kell emlékeznünk azokról is, akiknek ez az ünnep nem az ételekben dúskáló asztalt, nem a feldíszített fát és alatta az ajándékok sokaságát jelenti. És azokról, akik nélkülözni kénytelenek a családot, akiknek nem jut szeretet, akiknek a karácsony a magányt, a reménytelenséget, a sorsuk feletti elkeseredést jelenti.

Nem csak mi gondolkodtunk így, „benne volt a levegőben” a téma – 

a megelőző időszakban alapította meg Ferenc pápa a szegények egyházi világnapját; a világ nagyvárosaiban sorra avatták fel a „Hajléktalan Jézus” szobrokat…

A műsorunkban idéztünk Ferenc pápától és Teréz anyától; Ady, József Attila és Babits verssorai hangzottak el; a szegényekről szóló népdalokkal és vetített képekkel adtuk át saját üzenetünket. Hogy a szegénység – amely milliók számára a mindennapok része -, a karácsony közeledtével sokkal szívszorítóbbá válik. Hogy adni jobb, mint kapni; hogy a karácsony jó alkalom gondolni a valamiben hiányt szenvedőkre; hogy azoknak adni, akiknek igazán számít, ezerszer jobb. Hogy nem az a lényeg, hogy mit adunk, hanem az odafordulás…

Azt gondoltuk, hogy felhívni a figyelmet a karácsony e felkavaró oldalára a tanuló ifjúság javát szolgálja – de az iskolavezetés és néhány kolléga másképp látta: szerintük belegázoltunk ezzel a diákok lelkébe; szerintük súlyos hiba volt az ünnepi csillogásról, jókedvről, családi boldogságról átterelni a figyelmüket. Így esett, hogy az újév számomra egy fegyelmi kivizsgálással kezdődött… 

Adventi nyitogatós (2)

Közeledik a karácsony. Ilyenkor a nőkben működő "fészekrakó" hajlamok mintha csúcson járnának: 

díszítjük az otthonunkat, készülnek a bevásárlólisták, ajándékokon törjük a fejünket. 

Előrelátóan igyekszünk beosztani az időnket (és a családtagokét, ha engedik), hogy adventkor és majd a pihenés napjaiban is minden pont úgy lehessen, ahogy az a vágyaink vezérelte terveinkben szerepel.

Ünnepelni fogunk. A magam részéről a szeretetet. A karácsony számomra nem egyházi ünnep, de vallási: a szeretetben is lehet hinni, mint egyféle vallásban - átitatja az áhitat, a remény, az összetartozás; és annak a biztos tudata, hogy a létnek van célja és értelme - ezeknek az érzéseknek a megélése biztosan.

És bár nagy szavak, de ilyenkor kimondhatóak: készítsük a lelkünket az Ünnepre, öltöztessük csillogó díszbe a szívünket!

Adventi nyitogatós (3)

Közeledik a karácsony. Ady Endre írta: „Karácsony. A legendák szent ünnepe, amely a legszebb, a legdicsőbb valamennyi közt. Karácsony… e szónál millió szív dobban össze, s millió ajkról hangzik fel a hála, a zsolozsma a nagy mindenség Urához, aki beváltá az ígéretet, s Megváltót adott a bűnös emberiségnek. Ünnepet ül az egész keresztyén világ. Ünnepel a szegény és gazdag egyaránt. Igen, a szegény ember… Valamikor, régen mennyire más volt e kép. Odakünn a fagyos, hideg szél süvölt, kísértetiesen rázva a szegény hajlékok rozzant ablakfáit. A vastag hólepel mint fehér szemfedő messze úgy terül el beborítva mindent fagyos leplével. Mindent, ameddig a szem lát. Mintha minden élet megszűnt volna, oly némaság mindenütt. Csak a szél süvölt könyörtelen, irgalmatlanul. …Szegényes, kicsi szoba. Az ablakok papírral vannak beragasztva, a kis pléhkályhában régen kiégett az utolsó hasáb fa. A családfő az asztalnál ül, könyökére támasztva a fejét… Gondolkozik. Vajon mire gondol – a béke ünnepén? – Mit eszünk holnap! – tör ki a sóhajtás kebléből. …Holnap… s azután! Íme az egyik karácsony. Ez most a jelen… Mintha megváltozott volna a természet rendje, napfényes idő, tavaszi lég, s csak az éneklő madárnak danája hiányzik, hogy valóban elhitesse velünk a tavaszt. Ünnepel az egész világ – a szegény ember is. És a szegény ember öröme, békéje kétszeres. A télnek, fagynak nyoma sincs, és a hideg, a kegyetlen hideg nem emésztette fel még utolsó filléreit. Még egy kis karácsonyfára is telik, s az apróság ujjong, örült a krisztkindlinek, amely gondoskodik a szegény gyerekekről is. Karácsony van… A szegények karácsonya!…” (Nagyváradi Napló 1901. december 25.)

Adventi nyitogatós (4)

Közeledik a karácsony. A saját készítésű ajándékok a legjobbak – mondják -, amivel teljesen egyetértek. Hiszen már az örömet okoz, amikor készül: 

szívét-lelkét bele tudja tenni az ember, és persze, aki kapja, annak is plusz boldogság, hogy mindvégig gondolt rá a készítője.

Kaptam és adtam is ilyesféle ajándékot; és soha nem lehet elég az ötletekből, ezért néhányat közzéteszek.

A saját befőzésű lekvár, csatni, befőtt áll az első helyen az „adok” oldalon nálam – hisz ezeknek az alapanya jóval karácsony előtt áll rendelkezésre, vagyis már hónapokkal korábban elhatározásra kerül az ajándékkészítés.

Szintén kedvenc a „papíralapú” ajándék. Fotókból saját készítésű naptár, határidőnapló, zsebkönyv, könyvjelző, bekeretezett fotókollázs; mesekönyv válogatásból vagy saját mesékkel, kirakós házi fotóból… végtelenek a lehetőségek.

Nálam minden karácsonykor elkészülnek az aszaltgyümölcsös-magvas-csokidarabos kuglófok (püspökkenyér kuglóf formában); mindig gyártok aprósüteményt vagy mézeskalácsot, házi bonbont. A nagy sláger a mézeskalács házikó – udvarral, kerítéssel, fenyővel, agyondíszített háztetővel. (Sajnos néhány év kimaradt, mert nem volt a családban korban ehhez illő gyermek, de ez épp mostanság változik, alig várom, hogy megint készülhessenek a házikók!)

Nem csak a gyerekek örülnek, 

ha házi „nutellát”, dió- vagy mandulakrémet kapnak; de a házi szaloncukorral is mosolyt csalhatunk az arcokra.

A gasztro-ajándékok sorában szerepelnie kell az italoknak is: házi ágyaspálinka, tojáslikőr, bélisz…

Aki kötni, horgolni, varrni tud, szakmányban készítheti a ruhadarabokat; különleges ajándék a textil babakönyv vagy a kötött zokni, táska, telefontok, könyvborító, rongybaba, párnahuzat; a legügyesebbek steppelt takarót vagy egyenesen pecsvörköt is ki tudnak állítani.

Rengeteg lehetőséget találni még – erre speciálaizálódott oldalak tömkelege közt válogathatunk a neten -; 

rajta, még nem késő belefogni!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

  Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat.  (E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!) Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől. Ahogy a muszáj vezérelhett...

SZUBJEKTÍV - Szó, szó, szó...

  Az alábbi sok-sok szó a tanítványaimtól származik.  Azóta, hogy nem vállaltam a státusztörvényt, és így el kellett hagynom az iskolámat, rengeteg volt tanítványom küldött bíztató szavakat. Ezek mellé érkeztek az utóbbi pár napban még továbbiak – a ballagási mizéria miatt sokan ragadtak tollat, hogy biztosítsanak az együttérzésükről. Hatalmas energiát ad ez nekem! Ezért úgy gondoltam, megörökítem mindegyiket… jó lesz elővenni, amikor majd kicsit nehezebb lesz a boldogulás (vagy a szívem), meg csak úgy, nosztalgiából is. Tetszik tudni hogy nem vagyok a szavak embere, de azért annyit elmondhatok, hogy a legértékesebb embert veszti el az iskola!! Nagyon sajnálom és nagyon-nagyon sok szerencsét es szeretetet kivánok Tanárnőnek a továbbiakban! Emlékszem, mikor maga mondta nekem, hogy fel a fejjel …, nem lesz baj , mindent megoldunk! Ezt kívánom most én is Tanárnőnek, hogy minden oldódjon meg, és hogy a legjobb úton haladjon tovább az élete! ... Tudom, Tanárnő sokszor említette, ho...