Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Advent (1-4. rész)

 

adventi készülődés

Adventi nyitogatós (1)

Közeledik a karácsony. Készülnek a karácsonyi műsorok. Eszembe jut egy saját műsorom, amiért majdnem fegyelmit kaptam. A történet egyszerre édes és bús – íme.

Míg a közoktatásban dolgoztam, négyévente rendeztem műsort a téli ünnepre – a gimnáziumunkban a végzős drámatagozatosok és osztályfőnökük feladata volt ez; amikor felállítottuk ezt a rendszert, arra gondoltunk, hogy a szeretett iskolától való búcsúzás évében a szeretet ünnepét szebbé tenni talán nem is feladat számukra, inkább öröm.

Mindig igyekeztem különleges produkcióval előállni, elkerülni a sablonokat, a megszokott, egy kaptafára készülő műsorokat – hogy méltóak legyenek az ünnephez; ezt nagyban megkönnyítette, hogy aktuális végzőseim szívvel-lélekkel támogatták a törekvésemet. Így volt ez a covid előtti karácsonyon is. Az osztályommal sokat beszélgettünk a karácsony lényegéről, és egyetértettünk abban, hogy a szeretet ünnepén meg kell emlékeznünk azokról is, akiknek ez az ünnep nem az ételekben dúskáló asztalt, nem a feldíszített fát és alatta az ajándékok sokaságát jelenti. És azokról, akik nélkülözni kénytelenek a családot, akiknek nem jut szeretet, akiknek a karácsony a magányt, a reménytelenséget, a sorsuk feletti elkeseredést jelenti.

Nem csak mi gondolkodtunk így, „benne volt a levegőben” a téma – 

a megelőző időszakban alapította meg Ferenc pápa a szegények egyházi világnapját; a világ nagyvárosaiban sorra avatták fel a „Hajléktalan Jézus” szobrokat…

A műsorunkban idéztünk Ferenc pápától és Teréz anyától; Ady, József Attila és Babits verssorai hangzottak el; a szegényekről szóló népdalokkal és vetített képekkel adtuk át saját üzenetünket. Hogy a szegénység – amely milliók számára a mindennapok része -, a karácsony közeledtével sokkal szívszorítóbbá válik. Hogy adni jobb, mint kapni; hogy a karácsony jó alkalom gondolni a valamiben hiányt szenvedőkre; hogy azoknak adni, akiknek igazán számít, ezerszer jobb. Hogy nem az a lényeg, hogy mit adunk, hanem az odafordulás…

Azt gondoltuk, hogy felhívni a figyelmet a karácsony e felkavaró oldalára a tanuló ifjúság javát szolgálja – de az iskolavezetés és néhány kolléga másképp látta: szerintük belegázoltunk ezzel a diákok lelkébe; szerintük súlyos hiba volt az ünnepi csillogásról, jókedvről, családi boldogságról átterelni a figyelmüket. Így esett, hogy az újév számomra egy fegyelmi kivizsgálással kezdődött… 

Adventi nyitogatós (2)

Közeledik a karácsony. Ilyenkor a nőkben működő "fészekrakó" hajlamok mintha csúcson járnának: 

díszítjük az otthonunkat, készülnek a bevásárlólisták, ajándékokon törjük a fejünket. 

Előrelátóan igyekszünk beosztani az időnket (és a családtagokét, ha engedik), hogy adventkor és majd a pihenés napjaiban is minden pont úgy lehessen, ahogy az a vágyaink vezérelte terveinkben szerepel.

Ünnepelni fogunk. A magam részéről a szeretetet. A karácsony számomra nem egyházi ünnep, de vallási: a szeretetben is lehet hinni, mint egyféle vallásban - átitatja az áhitat, a remény, az összetartozás; és annak a biztos tudata, hogy a létnek van célja és értelme - ezeknek az érzéseknek a megélése biztosan.

És bár nagy szavak, de ilyenkor kimondhatóak: készítsük a lelkünket az Ünnepre, öltöztessük csillogó díszbe a szívünket!

Adventi nyitogatós (3)

Közeledik a karácsony. Ady Endre írta: „Karácsony. A legendák szent ünnepe, amely a legszebb, a legdicsőbb valamennyi közt. Karácsony… e szónál millió szív dobban össze, s millió ajkról hangzik fel a hála, a zsolozsma a nagy mindenség Urához, aki beváltá az ígéretet, s Megváltót adott a bűnös emberiségnek. Ünnepet ül az egész keresztyén világ. Ünnepel a szegény és gazdag egyaránt. Igen, a szegény ember… Valamikor, régen mennyire más volt e kép. Odakünn a fagyos, hideg szél süvölt, kísértetiesen rázva a szegény hajlékok rozzant ablakfáit. A vastag hólepel mint fehér szemfedő messze úgy terül el beborítva mindent fagyos leplével. Mindent, ameddig a szem lát. Mintha minden élet megszűnt volna, oly némaság mindenütt. Csak a szél süvölt könyörtelen, irgalmatlanul. …Szegényes, kicsi szoba. Az ablakok papírral vannak beragasztva, a kis pléhkályhában régen kiégett az utolsó hasáb fa. A családfő az asztalnál ül, könyökére támasztva a fejét… Gondolkozik. Vajon mire gondol – a béke ünnepén? – Mit eszünk holnap! – tör ki a sóhajtás kebléből. …Holnap… s azután! Íme az egyik karácsony. Ez most a jelen… Mintha megváltozott volna a természet rendje, napfényes idő, tavaszi lég, s csak az éneklő madárnak danája hiányzik, hogy valóban elhitesse velünk a tavaszt. Ünnepel az egész világ – a szegény ember is. És a szegény ember öröme, békéje kétszeres. A télnek, fagynak nyoma sincs, és a hideg, a kegyetlen hideg nem emésztette fel még utolsó filléreit. Még egy kis karácsonyfára is telik, s az apróság ujjong, örült a krisztkindlinek, amely gondoskodik a szegény gyerekekről is. Karácsony van… A szegények karácsonya!…” (Nagyváradi Napló 1901. december 25.)

Adventi nyitogatós (4)

Közeledik a karácsony. A saját készítésű ajándékok a legjobbak – mondják -, amivel teljesen egyetértek. Hiszen már az örömet okoz, amikor készül: 

szívét-lelkét bele tudja tenni az ember, és persze, aki kapja, annak is plusz boldogság, hogy mindvégig gondolt rá a készítője.

Kaptam és adtam is ilyesféle ajándékot; és soha nem lehet elég az ötletekből, ezért néhányat közzéteszek.

A saját befőzésű lekvár, csatni, befőtt áll az első helyen az „adok” oldalon nálam – hisz ezeknek az alapanya jóval karácsony előtt áll rendelkezésre, vagyis már hónapokkal korábban elhatározásra kerül az ajándékkészítés.

Szintén kedvenc a „papíralapú” ajándék. Fotókból saját készítésű naptár, határidőnapló, zsebkönyv, könyvjelző, bekeretezett fotókollázs; mesekönyv válogatásból vagy saját mesékkel, kirakós házi fotóból… végtelenek a lehetőségek.

Nálam minden karácsonykor elkészülnek az aszaltgyümölcsös-magvas-csokidarabos kuglófok (püspökkenyér kuglóf formában); mindig gyártok aprósüteményt vagy mézeskalácsot, házi bonbont. A nagy sláger a mézeskalács házikó – udvarral, kerítéssel, fenyővel, agyondíszített háztetővel. (Sajnos néhány év kimaradt, mert nem volt a családban korban ehhez illő gyermek, de ez épp mostanság változik, alig várom, hogy megint készülhessenek a házikók!)

Nem csak a gyerekek örülnek, 

ha házi „nutellát”, dió- vagy mandulakrémet kapnak; de a házi szaloncukorral is mosolyt csalhatunk az arcokra.

A gasztro-ajándékok sorában szerepelnie kell az italoknak is: házi ágyaspálinka, tojáslikőr, bélisz…

Aki kötni, horgolni, varrni tud, szakmányban készítheti a ruhadarabokat; különleges ajándék a textil babakönyv vagy a kötött zokni, táska, telefontok, könyvborító, rongybaba, párnahuzat; a legügyesebbek steppelt takarót vagy egyenesen pecsvörköt is ki tudnak állítani.

Rengeteg lehetőséget találni még – erre speciálaizálódott oldalak tömkelege közt válogathatunk a neten -; 

rajta, még nem késő belefogni!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...