Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Advent (17-20. rész)

 

közeledik a karácsony

Adventi nyitogatós (17)

Közeledik a karácsony. A legjobb karácsonyi ünnepségek a saját otthonunkban voltak. Az ünnepi műsort a gyerekeink adták. Amikor még a nagyobb is kisiskolás volt, a karácsonyfa alá a rajzaik mellé mindig járt ajándékba a „színes-szagos” produkció is.

A lányunk némi szelíd erőszakkal tudta rávenni az öccsét a fegyelmezett munkára (neki nyilván szórakoztatóbb volt a nővérét bosszantani, mint a próbafolyamatban részt venni), de az előadást már teljes komolysággal prezentálta ő is. A programban vegyesen szerepeltek versek és dalok; a zenekíséretet furulya, kézi konga és változatos zajkeltők adták; volt, hogy rövid jelenetet is előadtak. 

Mi, szülők voltunk a premier közönség; a következő napokon a tágabb család is élvezhette az ismétléseket. 

A közönség számára dresszkód volt érvényben, és az általános színház-élvezői etika – utóbbiba beletartozott az áhitat és az átszellemültség zajos kifejezése, úgymint elismerő sóhajtások és vastaps. A nem megfelelő viselkedés azzal járt, hogy a művészek látványosan megsértődtek, és csak hosszas unszolásra (na jó, első szóra – mégse menjen az a sok munka veszendőbe) folytatták a produkciót. Persze a férjemmel igyekeztünk fegyelmezett közönség lenni, de annyira édesek voltak, hogy minduntalan kiestünk a szerepünkből és a műélvezet mellett hangot adtunk szülői büszkeségünknek is.

De kár, hogy olyan gyorsan elrepült az a pár év! Bárcsak még ma is műsoros karácsonyaink lennének! No, de sebaj, majd az unokák!

Adventi nyitogatós (18)

Közeledik a karácsony. Visszaemlékszem egy különleges karácsonyi eseményre: betlehemes volt a nappalinkban. Mégpedig egy egész gimnáziumi osztály jött az otthonunkba kántálni.

Egy lábsérülés miatt nem lehettem ott az iskolai ünnepségen – hát elhozták a műsort hozzánk.

Igazi betlehemes játék volt, élő szereplőkkel és bábokkal, a karácsonyi történettel. 

Megható volt a gesztus is, hogy gondoltak rám, és vállalták az ezzel járó herce-hurcát; és persze meghatóan szép volt az előadás is.

A pedagógusokról nem lehet elmondani, hogy túl lennének fizetve, de az biztos, hogy az egyik legszebb szakma a miénk: az ilyen gesztusok megfizethetetlenek, a szeretet ilyen kifejezése ritka. Őrzöm is a szívemben, nincs év, hogy ne jutna eszembe….

Adventi nyitogatós (19)

Közeledik a karácsony. Év végére elfáradunk. A téli hideg, a napsütés hiánya a kedvünket szegi. Elvileg pihenő jön, de vannak, akiknek ez nem adatik meg, és vannak olyanok is, akik maguknak nem engedik meg, hogy lazítsanak.

Az átlagember talán túl természetesnek veszi a bronz-, ezüst-, aranyvasárnapot, az „éjjel-nappali” üzleteket, patikákat; ügyeleteket – egyszóval azokat a hivatásokat és munkahelyeket, ahol a karácsonyi időszakban sincs szabadság. Ha szentelünk nekik, az ő szolgálatuknak néhány gondolatot, talán kicsivel udvariasabban viselkedünk velük, talán egy-egy mosollyal tudatjuk velük, hogy hálásak vagyunk a munkájukért. 

Az udvariasság, a mosoly nem kerül semmibe, de sokat jelenthet annak, aki a családja helyett bennünket szolgál ki az ünnepekkor.

Gondoljunk azokra is, akik nem munkahelyen, hanem otthon vannak szolgálatban. A betegeket, időseket ápolók, a tartós egészségkárosodott gyerekekkel élők is azok közé tartoznak, akinek szinte mindegy, hogy ünnep van vagy hétköznap – folytatniuk kell önfeláldozó gondoskodásukat.

Az év vége a cégek és a vállalkozók ez része számára szintén inkább munkás, mint pihenős időszak. Bár elvileg nincs főnökük, mégsem adhatnak maguknak korlátlanul szabadságot: határidők, számlazárások, kintlévőségek, az alkalmazottak karácsonyának megszépítése… sokuknak van épp elég dolga még ilyenkor is.

Saját magunk leszünk többek azzal, ha fel- és elismerjük mindezt.

Adventi nyitogatós (20)

Közeledik a karácsony. Már pár hete ünnepi díszbe öltözött a város. Szinte minden utcába jut fényfűzér, világító dísz. A Kossuth téren adventi vásár, színpad (és persze egymást érő fellépők), még „Szentes eye” is van. Nekem nagyon tetszik! Olyan korán van sötét – jólesik a kivilágított, csillogó-vibráló közterület látványa. Jó látni a gyerekeket az „óriás”-keréken vagy a dodzsemben; élvezem, hogy nem ürülnek ki az utcák a hideg ellenére sem.

Bízom benne, hogy többen vagyunk, akik mindezeknek örülnek, mint azok, akik megmorogják: 

hogy másra is kellene az a pénz, amibe ezek kerülnek; hogy mi köze a dodzsemnek a karácsonyi vásárhoz; hogy hangos a zene…. Legalább karácsonykor ne legyünk földhöz ragadtak! Igen, a díszekre szánt összegből lehet, hogy kijönne 1-2 lélegeztetőgép – de a mentális örömök legalább olyan fontosak az ember jóllétéhez, mint a kézzelfogható dolgok! Lehet, hogy dodzsemezni nyáron szokás, de kit zavar, ha télen okoz jókedvet gyereknek, felnőttnek? A hangos zene pedig mégsem egész éjjel tart, pár óra kisebb kellemetlenség, de több alkalmanként száz embernek jó hangulat, töltekezés, együttlét.

Nézzük innen: él a város, azt hirdeti magáról, hogy jó itt lakni, öröm szentesinek lenni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

  Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat.  (E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!) Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől. Ahogy a muszáj vezérelhett...

SZUBJEKTÍV - Szó, szó, szó...

  Az alábbi sok-sok szó a tanítványaimtól származik.  Azóta, hogy nem vállaltam a státusztörvényt, és így el kellett hagynom az iskolámat, rengeteg volt tanítványom küldött bíztató szavakat. Ezek mellé érkeztek az utóbbi pár napban még továbbiak – a ballagási mizéria miatt sokan ragadtak tollat, hogy biztosítsanak az együttérzésükről. Hatalmas energiát ad ez nekem! Ezért úgy gondoltam, megörökítem mindegyiket… jó lesz elővenni, amikor majd kicsit nehezebb lesz a boldogulás (vagy a szívem), meg csak úgy, nosztalgiából is. Tetszik tudni hogy nem vagyok a szavak embere, de azért annyit elmondhatok, hogy a legértékesebb embert veszti el az iskola!! Nagyon sajnálom és nagyon-nagyon sok szerencsét es szeretetet kivánok Tanárnőnek a továbbiakban! Emlékszem, mikor maga mondta nekem, hogy fel a fejjel …, nem lesz baj , mindent megoldunk! Ezt kívánom most én is Tanárnőnek, hogy minden oldódjon meg, és hogy a legjobb úton haladjon tovább az élete! ... Tudom, Tanárnő sokszor említette, ho...