Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Advent (9-12. rész)

 

közeledik a karácsony

Adventi nyitogatós (9)

Közeledik a karácsony. Vajon idén végre fehérbe öltözik az ünnep? A karácsonyi filmek, mesék, képeslapok elmaradhatatlan része a hó… Sajnos mára marad helyette a nosztalgia, mert elég ritkán fordul elő a fehér karácsony.

Gyerekkoromban minden télen előkerült a szánkó, rengeteg havas emlékem van. Volt egy keverék kutyánk, az egyik felmenője németjuhász lehetett, arra a fajtára hasonlított leginkább; erős kutya volt, tele energiával. Egyik évben apukám kitalálta, hogy szánhúzó kutyát csinál belőle. Imádta! A szánkóra a húgom és én ültünk fel (jól bebugyolálva, ahogy kell), apánk a kutyával futott, és róttuk az esti utcákat. Persze minduntalan kiborultunk, aztán kacagva próbáltunk kigabalyodni a sok ruhából meg a plédekből – hogy újrakezdjük az egészet.

Máskor olyan tartós hideg volt, hogy a szülővárosom folyócskája befagyott – megbírt bennünket a jég. Nagybátyámékat úgy látogattuk meg, hogy a folyó jegén csúszkáltunk végig; kis dolog, de óriási élmény, sok-sok év távlatából is mosolyt csal az arcomra.

Ahogy a kiskamaszkori – immár a környék összeverődött gyerektársaságában eltöltött – szánkós leereszkedések is. 

Alföldi városkában csak a töltés vagy szerencsés esetben egy dombocska jelenti a „hegyeket”, de gyerekként ezek is felérnek a magaslattal: a lényeg, hogy le lehessen csúszni róluk.

 Sokszor kezem-lábam kékre fagyott, mert a játékot sem megunni, sem abbahagyni nem lehetett. Emlékszem, egyszer, amikor anyukám végre haza tudott parancsolni a szánkózásból, a lakásba érve már magam is éreztem a fagyott végtagjaimat; a kád épp tele volt engedve vízzel – hívogatott, hogy ott átmelegedjek. Hiába mondta édesanyám, hogy nem szabad rögtön belemennem, nem hallgattam rá – jobb lett volna pedig, mert átfagyott lábaimat a meleg víz éles késekként szaggatta.

Mondják, a remény hal meg utoljára – hát remélem mindannyiunknak, hogy idén lesz hó a karácsonyhoz!

Adventi nyitogatós (10)

Közeledik a karácsony. Sok embertársunk számára ez az időszak nem a családról, a szeretetről, a terített asztalról szól – hanem a magányról és a nélkülözésről. Gondoljunk rájuk!

Rengeteg példa van arra, hogy az emberek szolidárisak egymással – 

ha például tragédián átesett család kér segítséget a televízión keresztül, pillanatok alatt összegyűlnek a támogatások. A legcsodálatosabb, hogy az adományozók között jóval többen vannak azok, akik maguk is nehezen boldogulnak. Többféle oka lehet annak, ha valaki így szeretne segíteni – nyilván köztük némi lelkiismeret-furdalás is; például igazságtalannak érezheti valaki, hogy neki mindene megvan, mások pedig éheznek…

Pénzt, ételt vagy ruhát adni, esetleg ajándéktárgyakat – ezek is jelenthetik a törődést, és nagyon hasznosak is; ám mégiscsak a legkönnyebb útja a feltámadó lelkiismeretünk megnyugtatásának. Az adományozás gesztusa megtörténik, majd nem kell tovább törődnöm a dologgal, „megtettem, amit tehettem”.

Én azokat csodálom leginkább, akik nem anyagiakat, hanem az idejüket, a munkájukat, az odafordulásukat adják. 

Akik észreveszik a környezetükben, ha valakinek egy-egy jó szóra van szüksége; meglátják a durva arcok mögött a törődés vágyát; meghallják a ki nem mondott igényt a kapcsolatra, az érintésre.

Vegyünk példát az ilyen önzetlen emberekről! Biztos vagyok benne, hogy mindenki találkozott már legalább eggyel közülük.

Adventi nyitogatós (11)

Közeledik a karácsony. Megint lesz Keviiiiin! (Vagyis: Reszkessetek betörők!) És Jégkorszak, meg Shrek karácsony. meg Piedóne… és folytatható a sor tetszés szerint.

Én nem vagyok nagy tévés – általános iskolás koromban a szüleim hétvégére korlátozták, középiskolásként kollégista voltam, így nem szoktam rá -, de a karácsonyhoz és a szilveszterhez valahogy nekem is hozzátartozik a tévénézés.

Megvan annak a maga bája, hogy Kevint ezredjére is megnézi a család (pedig már a „gyerekek” nem is gyerekek) – a meleg szobában, a feldíszített fenyő árnyékában, finomságokkal az asztalon… még a sokadszorra látott-hallott poénokon is harsányan nevetünk.

Gyerekkoromban a szilveszteri tévéműsor verhetetlen volt! 

A nosztalgiámban persze benne van, hogy ritkán engedtek tévét néznem; meg az is, hogy nem volt túl sok csatorna (és számos egyéb mozgóképes lehetőség), így a televízió A Televízió volt – igényes saját műsort gyártottak a nép szórakoztatására. Egész nap ment a jobbnál-jobb műsorokkal bélelt adás; az ismert tévébemondók is mókáztak, a legjobb kabarék, a legkedveltebb színészek és énekesek mind-mind felvonultak előttünk.

Ma már akkora a kínálat tévé fronton (egyéb néznivaló helyeket ne is említsek), hogy csak kapkodja az ember a fejét. De Kevinre mindig számíthatunk!

Adventi nyitogatós (12)

Közeledik a karácsony. Hamarosan indulunk a fenyőért, ami majd a nappalinkban karácsonyfává változik. Mennyezetig érő fenyőnk lesz idén is – mert bár a gyerekeink felnőttek, de ez még mindig jár nekik. Vagyishát…. tulajdonképpen az a dolog története, hogy amikor már a fiunk is elköltözött tőlünk, és kettecskén maradtunk a párommal, megpróbálkoztunk egy kisebb méretű fával – lett is felháborodás! Merthogy attól még, hogy nagykorúak, még a mi gyerekeink, ergo a karácsonyfának a mennyezetig kell érnie. Ők győztek – mi meg ilyen vereséget bármikor elfogadunk!

Műfenyővel soha nem kacérkodtunk – eleve sem, de azt gyanítom, hasonló lenne a fogadtatása, mint az alacsony fának. Ebben a kérdésben az arany középút filozófiáját vallom: szerintem kábé ugyanannyi érv szól a műfenyő vs. igazi fa mellett.

Mondjuk a hófehér, feldíszített műfenyők nagyon tetszenek! 

Épp amiatt, mert nem akarnak igazinak látszani – némelyik a maga giccses valójában annyira mű, hogy már egyenesen gyönyörű nekem.

Ha már karácsonyfa, szólok a macskarácsonyról is. Kedvenceim a cicás videók, amikben a kis szörnyetegek tönkreteszik az ünnepi fenyőket – kiapadhatatlan humorfárrás. Pepító alias Cinci macskánk egy évtizede van velünk, de soha nem bántotta a fát – ezért karácsonykor neki is jár extra: a legdrágább macskajákat kapja ilyenkor.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

SZUBJEKTÍV - Ezért hagytam el a pedagógus pályát 3/3: Végtelenül szomorú

  Amikor ezt írom, nincs még 24 órája, hogy benyújtottam a státuszváltást elutasító nyilatkozatomat a munkáltatómnak. Elvileg a kollégáim nem is értesülhettek erről, mégis alig telt el pár óra, máris jelentkeztek az osztályfőnökségemre. Először megrökönyödtem ezen, sőt, kicsit fájt is, hogy „máris keselyűk köröznek a tetemem felett” – de belegondoltam a lehetséges motivációkba, és most inkább „szánom, siratom, sajnálom” szegény szakmámat.  (E szavakat Lázár Ervintől kölcsönöztem, aki a Négyszögletű Kerek Erdő mesefiguráit mély megértéssel alkotta meg tökéletlenségükben is szerethetőnek; e szavakat én sem elítélően használom!) Az osztályfőnöki pótlék kb. nettó harmincezer forintja szabad préda lesz a távozásommal. Akinek a múlt tanévben volt osztálya, de idén nem jutott neki, annak ennyivel kevesebb a havi jövedelme – a pedagógusbérek átlagos mértékéhez viszonyítva ez egy jelentős összeg! Ezért muszáj versenyezni érte – a megélhetés függhet ettől. Ahogy a muszáj vezérelhett...

SZUBJEKTÍV - Szó, szó, szó...

  Az alábbi sok-sok szó a tanítványaimtól származik.  Azóta, hogy nem vállaltam a státusztörvényt, és így el kellett hagynom az iskolámat, rengeteg volt tanítványom küldött bíztató szavakat. Ezek mellé érkeztek az utóbbi pár napban még továbbiak – a ballagási mizéria miatt sokan ragadtak tollat, hogy biztosítsanak az együttérzésükről. Hatalmas energiát ad ez nekem! Ezért úgy gondoltam, megörökítem mindegyiket… jó lesz elővenni, amikor majd kicsit nehezebb lesz a boldogulás (vagy a szívem), meg csak úgy, nosztalgiából is. Tetszik tudni hogy nem vagyok a szavak embere, de azért annyit elmondhatok, hogy a legértékesebb embert veszti el az iskola!! Nagyon sajnálom és nagyon-nagyon sok szerencsét es szeretetet kivánok Tanárnőnek a továbbiakban! Emlékszem, mikor maga mondta nekem, hogy fel a fejjel …, nem lesz baj , mindent megoldunk! Ezt kívánom most én is Tanárnőnek, hogy minden oldódjon meg, és hogy a legjobb úton haladjon tovább az élete! ... Tudom, Tanárnő sokszor említette, ho...