Ugrás a fő tartalomra

SZUBJEKTÍV - Ha visszamehetnék az időben... (1-5 rész)

 

időutazás

Ha visszamehetnék az időben… 

… fiatalkori önmagamnak volna néhány tanácsom - először: ne siettesd!

Most, hogy nagymama lettem, sok-sok nosztalgikus kép jelenik meg a lelki szemeim előtt a gyerekeim kiskorából – férjemmel felidézzük az ezekhez kapcsolódó történeteket, és jókat derülünk. De mindig ott van egy csipetnyi mélabú is a mosolyaink mögött – hiszen „hogy elszaladt az idő!” Fiatalként nehezen értettem az efféle öreges sóhajokat, és kicsit untam is, amikor hozzáfűzték: „majd megtudod te is!”. De bármilyen hihetetlen, elérkezett számomra is az a kor, amelyben nemcsak belátom, hanem tapasztalom is ezek igazságát.

A „mai eszemmel” már tudom, hogy minden egyes pillanatot jelentőségteljesen kellett volna megélni/átélni. Úgy elmondanám az akkori énemnek, hogy bármilyen fáradt is egy-egy nap végére (mert anyaként, feleségként, dolgozó nőként egyaránt helyt kellett állni aznap is), soha ne kívánja, hogy bárcsak holnap lenne már! Vagy hogy legyen már túl ezen vagy azon a korszakon – anyatejes időszakon, fogzáson, amikor még csak mászik... Vagy hogy de szeretném, ha már nyár lenne, ha már véget érne a szünet, ha már…

másodszor: ne halogasd!

Nem volt egyszerű időszak, amikor kicsik voltak a gyerekeink – megoldani a lakhatást, szülőként és munkavállalóként is helytállni, a tágabb családban is jelen lenni, stb. -, ezért hoztunk néhány, visszatekintve rossz döntést. Talán a legfontosabb, hogy – bár tervben volt, és sokszor beszéltünk róla -, mindig csak halogattuk, hogy vállalunk még egy gyermeket.

Az anyasággal kapcsolatban nem illik árnyoldalakról beszélni – pedig egy átlagos helyzetű családban, mint amilyen a miénk is volt, igenis vannak ilyenek. Az alacsony gyermekgondozási ellátás miatt muszáj volt két keresetet hazavinnünk; rokoni segítség nem volt a közelben; és egy sor nehézséget okozott - saját autó híján  - a közlekedés, a bevásárlás, a csak egy másik városban bonyolítható ügyintézés, stb. Mindez együtt járt az állandó hajszoltsággal, fáradtsággal és gyakran a kilátástalanság érzésével. Így amikor szóba került, hogy jöhet-e a harmadik lurkó, mindig elhalasztottuk.

Ha visszamehetnék az időben, elmondanám magamnak, hogy bár a mérleg egyik serpenyőjét lehúzzák a fentiek, de a másikban a szülőség minden szépsége (egészen a felnőtt gyerekeink miatt érzett büszkeségig) a súlyosabb; ráadásul az utóbbiba belekerül az örökre elszalasztott lehetőség is.

harmadszor: harcolj!

Muszáj elöljáróban leszögeznem, hogy az alábbi témával kapcsolatban nem bánok semmit – akkor sem, ha épp arról lamentálok, hogy jobb lett volna másképp csinálni. A mérleg pozitív, úgy érzem, hogy végsősoron minden a helyére került – visszatekintve mégis tudnék tanácsot adni fiatalkori önmagamnak, hogy másképp, egy könnyebb úton járjon. Arról van szó, ahogyan a párkapcsolatomban és a belőle kialakult kiscsaládban kialakult a helyem, a helyzetem, a feladataim.

Egy teljes generációval ezelőtt – legalábbis a mi társadalmi rétegünkben – ritka volt a hagyományostól eltérő családi munkamegosztás. A páromat és engem is úgy neveltek, hogy a férfi dolga a családfenntartás (vagyis az otthonon kívüli munkavégzés), a nőé minden egyéb: a háztartási munkák, az étkezések biztosítása, a gyermekekkel és az idősebb családtagokkal való mindennemű feladatok, stb. Több okból vittem tovább e hagyományt; egyrészt szerelmes asszonykaként igyekeztem férjuram minden elvárását teljesíteni a saját káromra – márpedig ő is ezt a mintát hozta a házasságunkba. Másrészt mert férfiként és mesteremberként ő jóval többel tudott hozzájárulni a családunk anyagi alapjaihoz, mint én humán értelmiségiként – így az ő munkája prioritást élvezett az enyémmel (akár otthonival, akár munkahelyivel) szemben; harmadrészt testileg igen megterhelő fizikai munkát végzett, aminek az egészségügyi következményeitől nagyon féltettem – és ezen aggodalmam mellett kicsiny árnak tűnt, hogy mindenekelőtt az ő pihenését biztosítsam. Pedig – ahogy azt a későbbi állapotaink is mutatták – a páromat fokozatosan rá tudtam venni arra, hogy igazságosabbá és kölcsönösebbé tegyük a családi terhek elosztását.

Ha visszamehetnék az időben, elmondanám a házasságba belépő önmagamnak, hogy első pillanattól kezdve öntudatosan tartsa szem előtt saját érdekeit; ne becsülje kevesebbre a saját munkáját, idejét, energiáit, hasznosságát; bátran menjen szembe a hagyományokkal – és higgye el, hogy elég erős a szerelmük és a házastársi kötelékük, hogy mindezt kibírja.

negyedszer: vidd keresztül!

Romantikus közhely, hogy nem szabadna elfelejtenünk a fiatalkori álmainkat, ezért amikor rádöbbenünk, hogy ez bekövetkezett, csináljunk egy gyors hátraarcot – és boldogan élünk, amíg meg nem halunk. Ha ez szembejön velem, mindig elgondolkodom, nekem voltak-e egyáltalán ilyen álmaim – és arra jutok, hogy ez egy homályos rész a múltamban. Vagyis én nem voltam az a fajta céltudatos fiatal, aki kész életprogrammal rendelkezett volna; valahogy csak úgy éltem bele a mindennapokba, átfolyt rajtam az idő, nagyobb távlatokban nem gondolkodtam. Tanulmányokat folytattam, és annyi volt a célom, hogy ezeket befejezzem – későbbi tervem nem készült arra, hogy mivel foglalkozom majd konkrétan. Szerelmes lettem, és annyi volt a célom, hogy együtt lehessek a párommal – talán annyit láttam, hogy majd férjhez megyek, de egy majdani család konkrét kinézete nem foglalkoztatott. Vittem ügyeket, lelkesedtem, részt vettem világmegváltó vitákban, és kifejlődött a máig érvényes világszemléletem – de ezek nem álltak össze bennem távlati társadalmi vagy egyéb cselekvési programokká. Minden területen középtávú céljaim voltak, ezért ha valami közbejött és eltérített, azon könnyen túlléptem, és más irányba fordultam; így mindig optimista tudtam maradni.

Mindezek ellenére a jelenemben ott vagyok, ahol lenni akarok, és nem bánom az utat, ami ide vezetett – mégis lenne mondandóm fiatalkori önmagamnak, ha visszamehetnék az időben. Hogy éljen tudatosabban: legyenek annyira erős céljai, hogy ne lehessen azokról eltéríteni, bármi jön is közbe.

Nem megbánás van bennem, hanem kíváncsiság: ha nem középtávú céljaim lettek volna, hanem megvalósítandó álmaim, akkor izgalmasabb, önmegvalósítóbb, hasznosabb életpályát futottam volna be vajon?

ötödször: mézzel könnyebb legyet fogni!

Mindig is vittem ügyeket, lelkesedtem, részt vettem világmegváltó vitákban, és már a tízes éveim végén kifejlődött a máig érvényes világszemléletem – de azt nagy sokára tanultam meg, hogy milyen módon kell kifejeznem magam ahhoz, hogy az érveim nyomot hagyjanak a hallgatóságomban. A mából visszanézve túl hosszú ideig tartott, amíg kialakítottam ezirányú stratégiámat: hogy pont jó arányban legyek szenvedélyes és taktikus.

Ha visszamehetnék az időben, elmondanám fiatalkori önmagamnak, hogy ha egy vitában meg akarod győzni az ellenfeled, akkor nem adhatsz neki külső fogódzót: ha túl vehemensen képviseled az álláspontodat, akkor ezt a vehemenciát tudja a szemedre vetni, és így nem kell fáradoznia az érveid megcáfolásával. Sok-sok jó ügy, rengeteg időtállónak bizonyult ötlet, számos helyesen képviselt igazság mellett álltam ki – de ma elmondanám fiatalkori önmagamnak, hogy csinálhatta volna másképp is: ha úgy tetszik kevésbé őszinte hévvel, mint sokkal inkább (jó értelemben) számítóbb módon.

Nem arról van szó, hogy ezzel megtagadnám az engem mindig is fűtő, az igazságosságért vállalt szenvedélyt – mert sok esetben már az is az érveid mellé állít másokat, ha látják rajtad azt, hogy te mennyire hiszel a képviselt dologban. (Ez a tudás a középiskolai tanári pályámon nagyon hasznosnak bizonyult!) Csak azt mondanám el régi önmagamnak, hogy a kiindulópontja legyen más: fogadja el, hogy a beszédmód, a kommunikáció formája lehet annyira fontos, mint a mondanivaló tartalma.

Na persze, az „időben visszamenni” kívánság olyan részemről, mint a lottó ötös fejben elköltése – hiábavaló álmodozás; de annyit megtehetek, hogy nyilvánosan lamentálok róla, hátha valaki elgondolkodik ennek nyomán. És megtehetem azt is, hogy segítő szakemberként a klienseimnek átadom saját ezirányú tapasztalataimat.

 

 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...