Ugrás a fő tartalomra

KAMASZ KALAUZ - Nem a tanárnak tanulsz... (3)

 

iskolai rém

Csak szólam, hogy „mindenki tehetséges valamiben”?

Tinédzser fiú - tízezer ember előtt énekel a stadionban.

Kamasz lány - olyan természetességgel ölel át egy síró kisfiút, hogy körülötte minden felnőtt elnémul.

Középiskolás srác - minden reggel 5-kor felkel, hogy edzés előtt még megcsinálja a háziját.
Tizenéves lány - a családi viharok közepette is úgy mond verset az iskolai ünnepségen, mintha csak az ő hangja tartaná össze a világot.

 

Közülük egyet kivetett magából a gimnázium; a másik minden félévkor bukásra áll a reáltárgyakból; a harmadik, ha megfeszül, sem tud hármasnál jobb átlagot elérni; a negyediket pedig a rossz átlaga miatt a szülei azzal fenyegetik, hogy kiveszik a suliból, és mehet dolgozni.
Mert amit tudnak, amit hoznak magukkal – nem számít igazán az iskolában.

Hiába a tehetség az együttérzésben, a mozgásban, az érzelmi rezonanciában, a művészeti tevékenységben, ha nem képlet, évszám vagy törvény formájában jelenik meg, nem mérhető, nem osztályozható, nem „érték”.

És ez nagy baj. Mert a legtöbb gyerekben ott van valami, amit felnőttként hívunk majd úgy: emberi minőség. De amíg kicsik, csak annyit mondunk rá: „érzékeny”. „Nagyon művészi.” „Sokat álmodozik.”
És ezek a mondatok gyakran nem dicséretek – inkább csak tanári vagy szülői vállrándítások: jó, hogy ilyen, de ettől még nincs kész a mateklecke.

Az iskola (még mindig) az IQ világa szerint működik. Aki jól számol, jó a szövegértése, memóriája, az tanulónak számít. Aki empatikus, fantáziadús, gyors a helyzetfelismerésben vagy zsigereiben érzi a ritmust, az legfeljebb buksi simogatást kap. És ha jó lesz benne, dicsekedni lehet vele – de jegyet, ösztöndíjat, dicséretet ritkán adnak neki.

És amikor azt mondjuk: „Minden gyerek tehetséges valamiben” –
akkor is csak azokra gondolunk, akiknek tantárgyban kimagasló eredménye van.

Pedig a jövő nem ezt kéri majd számon. A jövő azt kérdezi: Tudsz-e együtt dolgozni másokkal? Tudsz-e nemet mondani? Tudsz-e bocsánatot kérni? Meg tudsz-e bízni valakiben? Fel tudsz-e ismerni egy hangulatot, egy elakadt mondat mögötti félelmet? Kreatívan tudsz-e megoldani egy helyzetet, ami sosem szerepelt a tankönyvben?

Ez mind érzelmi intelligencia. És ez az, amit az iskola legtöbbször nem értékel, lényegtelennek tart - mert egzaktul kifejezhetetlen vagy nem megmérhetőnek beállított.

De ez az oka annak, hogy rengeteg „közepes” gyerek válik ragyogó felnőtté. Hogy az iskolában „gyenge” diákból lesz kiváló edző, gyerekpszichológus, mozgásterapeuta vagy mentor. Mert nem az számít, mit tudtál 13 évesen visszamondani, hanem hogy mit láttál meg, mit éreztél át, mire voltál képes akkor, amikor senki nem kérte, csak egyszerűen így voltál „jelen”.

Mi, felnőttek, szülők, pedagógusok, rokonok, annyit tehetünk, hogy nem csak azokat ünnepeljük, akik ötöst hoznak. Hanem azokat is, akik meghallanak egy halk sóhajt, akik verset írnak titokban, akik zavarban vannak, ha dicsérik őket – de minden napra van bennük valami szép. Ezek a gyerekek lehet, hogy nem nyernek tantárgyi versenyt. De egyszer majd megmentenek valakit – vagy saját magukat. És ez sokkal nagyobb teljesítmény, mint amennyi a bizonyítványba fér.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...