Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Coaching naplók 3-4.

 

mit érhetsz el coachinggal

Mit kezdjünk a hasznos, de utált feladatokkal?

Egy coacholt ügyfél története arról, hogyan barátkozott meg a dokumentálással

„Na majd holnap.” „Ezt is beírom egyszer, ha lesz rá időm.” „Most fontosabb dolgom van.”

Ismerős mondatok? Nálam ezek minden egyes nap elhangzottak – csak éppen magamban, magamnak. És mindig ugyanarra a dologra vonatkoztak: a munkámhoz szükséges dokumentálásra.

Tudtam, hogy fontos. Tudtam, hogy hasznos. Tudtam, hogy utólag bánni fogom, ha kihagyom. Mégis. Minden porcikámmal húzódoztam tőle. Unalmas volt, lassú, és értelmetlennek tűnt. Nem volt benne élet, nem volt benne semmi, amit szeretek a munkámban. A kreativitásom, az intuícióm, a kapcsolataim – ezek számítanak. Nem az, hogy szépen sorba leírom, mi történt.
Aztán amikor kellett volna az információ, már késő volt. Ültem a laptop előtt, és dühös voltam. Magamra.

Egy ponton azt éreztem, hogy ez már nem csak bosszant – visszatart. A munkámban, az önbecsülésemben, az időgazdálkodásomban. Így jutottam el coachingra.

A coach nem azt kérdezte, hogy „miért nem csinálod?”, hanem azt: „Mikor csinálnád meg a legkisebb ellenállással?” Fura kérdés. De elkezdtünk onnan közelíteni. Nem a miérteket boncolgattuk, hanem a hogyanokat kerestük.

Felismerések jöttek:
– Hogy a dokumentálás nálam nem is adminisztrációs gond, hanem energiatípus-beli ellenállás. Nem ott vagyok fejben, ahol az ilyesmi működik.
– Hogy nem kell szeretnem – csak meg kell találnom a legelviselhetőbb formáját.
– Hogy nem muszáj mindig a végére hagynom, ha 5 percben, kreatívan, rövid hangjegyzetként is rögzíthetem, amit kell.

És ami a legfontosabb volt: Kötöttem magammal egy szövetséget. Nem kellett mindennap, nem kellett tökéletesen – de kellett, hogy legalább valahogy csináljam.

Pár hét múlva már azt éreztem: nincs több gyomorgörcs. Nincs több halogatás. Megvan a rutin, megvan az eszköz, megvan az ok, amit nem mások mondtak, hanem én találtam meg.
A dokumentálás nem lett a barátom – de már nem az ellenségem. És ez épp elég.

 

„Majd hétfőtől…”

Amikor az életmódváltás csak a fejemben történik meg – és hogyan mozdultam mégis tovább

Majd hétfőtől. - Majd a jövő hónaptól. - Majd, ha letudtam ezt az időszakot. - Majd, ha a gyerekek alszanak. - Majd, ha nyár lesz. - Majd, ha vége a nyárnak.

Pontosan tudtam, mit akarok. A fejemben világos volt minden: egészségesebb életet élni, leadni tíz kilót, újra könnyen mozogni, nem lihegni a lépcsőn, nem utálni a tükörképem. Nem is az volt a baj, hogy nem tudtam mit tegyek. Tele voltam ötletekkel. Voltak terveim, appjaim, edzéstervek, receptek, listák. Csak épp nem történt semmi.

Illetve mégis: újra és újra megígértem magamnak, hogy majd. Majd most. Majd holnaptól. És amikor nem történt semmi, jött a bűntudat. A szégyen. A „megint nem bírtam rávenni magam”. Az „én ehhez is kevés vagyok” érzés.

Így keveredtem coachingba. Nem először kerestem segítséget, de először éreztem azt, hogy itt nem valami kívülről jövő rendszert akarnak rám erőltetni, hanem kíváncsian mellém ülnek. A coach nem célokat kérdezett először, hanem azt, amit senki más:
„Mi az az apró dolog, amit már most is csinálsz, és ami jól esik a testednek?”

Ez volt az első törés a ’mindent vagy semmit’ logikámban. Nem a nulláról kellett indulni, és nem is a „teljes életmódváltást” kellett egyik napról a másikra véghezvinni. Kiderült, hogy sétálni szeretek. Hogy egy pohár víz jól tud esni. Hogy a reggeli kávém mellé el tudok képzelni egy percnyi megállást. És ahelyett, hogy minden héten újraindult volna a „most már tényleg” spirál, valami más indult el:
– Azt figyeltem, mit szeretek, nem azt, mit kéne.
Kicsiben gondolkodtam, nem egész évre előre.
– Rájöttem, hogy nem a testem ellen, hanem a testemért akarok tenni valamit.

Azóta nem lettem fitneszmodell. De nem is ez volt a cél. Sétálok. Többet iszom. Másképp főzök. Néha megcsúszom. Aztán visszatérek. És ami a legfontosabb: nem bántom magam miatta.

A legnagyobb változás? Nem az, amit a tükör mutat. Hanem amit a hang a fejemben mond. Már nem szid. Már nem tol el egy újabb hétfőre. Most van. Ma van. És ez bőven elég.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...