Ugrás a fő tartalomra

ÉLETVEZETÉS - Coaching naplók 7. (befejező rész)

 

kamaszokkal nem könnyű

„Két kamaszlányom van – és már nem tudom, hogyan lehetnék újra fontos nekik.”

Emlékszem, amikor kicsik voltak, minden az ölemben végződött. A mesék, a sírások, a kacagások. Mindig szaladtak hozzám. Az anyjukként én voltam nekik a központ, a biztonság, a barlang. Aztán valahogy eljött az idő, amikor már nem kértek mesét. A sírásokat bezárt ajtók mögött intézték, a kacagások pedig máshol történtek. Barátnők között. Csoportchaten. Nélkülem. És én egyre gyakrabban maradtam kint az ajtón kívül. Nem volt semmi konkrét pillanat, amikor ez megtörtént – inkább csak fokozatos eltűnés volt. Eleinte azt hittem, átmeneti. Hogy csak kamaszodnak. De aztán már hetek teltek el úgy, hogy alig beszéltünk. Amikor kérdeztem, visszavágtak. Amikor közeledtem, visszahúzódtak. És én egyre feszültebben, egyre bénábban próbálkoztam.

Egy ponton azt kérdeztem magamtól: Hol veszítettem el őket? Mit rontottam el, hogy ennyire nem kellek már? Lehetek-e még nekik valaki – nem csak az, aki mindig szól, hogy pakoljanak el?  Ezért mentem el a coachingra.

Azt hittem, választ kapok arra, hogyan lehet „visszaszerezni őket”. Ehelyett azt kaptam, hogy először nekem kell visszatalálnom magamhoz. Furcsa volt – de igaz.

A coach nem adott recepteket. Nem mondta, hogy mit csináljak másképp. Csak kérdezett. „Mikor voltál utoljára valóban, úgy igazán kíváncsi rájuk?” „Mit szeretnél érezni velük kapcsolatban – ha bármit lehetne?” „Mi az, amit meg szeretnél mutatni magadból – amit most nem látnak?”

Ezek nem könnyű kérdések voltak. De elkezdtek kibontani valamit bennem. Rájöttem, hogy mennyi feszültség, mennyi önvád van bennem. Hogy túl sokszor akartam jónak tűnni – ahelyett, hogy jelen lettem volna. Hogy féltem a visszautasítástól – így inkább páncélba bújtam.

És ahogy én változni kezdtem, valami bennük is megrezdült. Nem gyorsan. Nem látványosan. De egyik este például a nagyobbik bejött hozzám – csak úgy. Leült az ágyam szélére, és azt kérdezte: „Anya, fáradt vagy?” Ez volt az első igazi kérdés felém… hónapok óta.

Ma már tudom, hogy nem az a cél, hogy újra minden rólam szóljon. Hanem hogy legyek ott, nyitottan, ítélkezés-mentesen, szerethetően – akkor is, ha épp elutasítanak. Legyek biztonságos háttér, aki nem tolakodik, de nem is tűnik el.

Most újra fontos vagyok nekik. Talán másként, mint régen. Nem a mesék anyukája vagyok, hanem a háttérfény. De újra ott vagyok. És talán ez a legtöbb, amit tehetek:
Nem rájuk várni, hogy visszaforduljanak – hanem én magam fordulok újra feléjük.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

SZUBJEKTÍV - Szalagavató (egy tényleg nagyon szubjektív írás)

  A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán történt az eset... Drámaisnak lenni nagyon-nagyon nagy dolog volt az életemben, drámais tanárnak lenni legalább ekkora. Nemrég elköszöntem a tagozattól és a gimitől, de még pár hónapig ott lesznek a végzőseim, így vannak utózöngék – ebből szeretném most megosztani azt, ami tegnap történt.  Romantikus filmekben szokott ilyen előfordulni, a hétköznapi életben ez egy kivételes dolog – az, hogy velem megesett, szinte hihetetlen, ugyanakkor felemelő és reményt adó.  Szóval… (Bocs, de ezt csak hosszan lehet elmesélni.) Az volt a pedagógus státusztörvény egyik kevés nyilvánosságot kapott, de számomra legfájóbb pontja, hogy annak, aki nem vállalta a státuszváltást, év közben kellett távoznia, ha nem akarta elveszíteni azt a kevéske végkielégítést, amit szintén ez a törvény meghagyott. Ezért távoztam én is úgy, hogy október végén többek közt a végzős osztályom és egy másik végzős osztály tanítását hagytam félbe. Enn...

ÉLETVEZETÉS - Lelkiismeret, felelősség, cinkos némaság (3 részben)

  Első: lelkiismeret Annyira, de annyira kíváncsi vagyok arra, mit gondolhat és/vagy érezhet magában az a főnök, aki mosolyogva bezsebeli a beosztottját illető gratulációkat, miközben annak sikeréért egy szalmaszálat sem tett keresztbe! Vagyis épphogy keresztbe tett: az ügynek, a beosztottnak; nem elég, hogy semmivel sem segítette a munkáját - tevőlegesen akadályozta, ahol csak tudta, amivel csak tudta. Szóval mit gondolhat, mit érezhet? Egyáltalán, érez valamit? Van lelkiismerete? Ha van, bizonyára felmenti magát: a saját gáncsoskodását valamilyen nagyobb jó szolgálatával magyarázza, lekicsinyli a beosztottja teljesítményét, jelentéktelennek állítja be az ügyet és a sikerét. Persze az is előfordulhat, hogy nincs lelkiismerete: hogy olyan ember, aki mások érzéseivel szemben nem érez mást, csak hűvös közömbösséget – régen szociopatának nevezték -; ebben az esetben felmerül a kérdés, vajon hogyan került a kitüntetett pozíciójába? Úgy, hogy színlelni tud érzéseket! Ha az érd...

SZUBJEKTÍV - Ő volt nekem az első...

  Ő volt nekem az első… … akitől gyalázkodó hozzászólást kaptam  a közösségi oldalamon. Bár egy újonnan létrehozott, teljesen üres kamuprofilról írt, és egyetlen szava sem igaz, azért eléggé vacak volt szembesülnöm a gyűlöletével: „Miért kényszerültek távozni: Ibi pl azért a 2 milláért, amit szakított a státustörvény miatt, az unokahúgom töritanára volt, ott hagyta az utolsó évben a gyerekeket. A pénz elfogyott most meg itt fröcsög mert megbánta. Remélem nem veszi vissza az igazgató, az ilyen nem való tanárnak. Ibi az ördög maga, csak ahhoz volt esze, hogy sajnáltassa magát. hülye liba inkább dolgozna” Viszket az ujjam, hogy elkezdjem tételesen cáfolni ennek a gyalázkodásnak az állításait – de trollokkal nem állunk szóba! Csak egyetlen megjegyzés:  az Ember annyi minden jóra kapott képességet - szeretetre, szolidaritásra, szép gondolatokra, segítő cselekedetekre… miért érezhet késztetést mégis ezeknek az ellenkezőjére?! Előzmény:  az egyik népszerű internetes...